PĚSTUJETE BOHUMILA? VILÉMA? NEBO SNAD VICTORII?  

In Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Příroda, Zajímavosti, Zdraví by walsla

Řeč je o ořešácích – a to nejsou zdaleka všechna jména, se kterými se u této peckoviny můžeme setkat.

Ořešák (Juglans) je solitéra – krásný mohutný strom se širokou korunou, statným kmenem a silnými větvemi, pokud se rozhodneme jej pěstovat, musíme počítat s větším prostorem.
Má rád hlubokou humózní půdu bohatou na vápno, potřebuje hodně slunce a měl by být trochu chráněný, protože je citlivý na chlad. Pochází sice z Asie, ale u nás zdomácněl – bez ořechů si nedovedeme představit ani Vánoce, ani vánoční cukroví.
Ořech je plod ořešáku, prospívá našemu zdraví, posiluje nervy – obsahuje celou řadu živin, tuků a proteinů.
Podle tloušťky a tvrdosti skořápky známe kamenáče (tvrdá skořápka, malé jádro), křapáče (velké plody, silná skořápka, malé jádro), papíráky (tenká křehká skořápka, velké jádro), polopapíráky (tenká pevná skořápka, velké jádro).
Jestliže tedy chceme začít s pěstováním ořešáku, můžeme si vybrat z mnoha nabízených odrůd – seřadili jsme abecedně např.: APOLLO (vyžaduje prostornou zahradu), BOHUMIL (má jedny z největších plodů), JUPITER (s mírně nasládlou lahodnou chutí), LAKE (s velkými jádry, která se dobře skladují), MARS (nejpozději rašící, nebývá tedy ohrožena jarními mrazíky), SATURN (bujný růst a pozdější plodnost), SEIFERSDORFSKÝ (odrůda vhodná pro všechny oblasti), SYCHROV (s červenými plody), VICTORIA (s největšími plody), VILÉM (hodí se i do menších zahrad)
(na obrázku: ořech lake)

Související články