ABY ZELENÁ RAJČATA DOZRÁLA

In Zelenina by walsla

Triky, jak donutit rajčata, aby dozrála

Kořeny nahoru – rajčata dozrávají v chráněných prostorách zavěšená za kořeny. Před příchodem mrazů je vybereme z půdy i s kořeny a pověsíme do studené, ale dobře větrané místnosti. Živiny se z celé rostliny postupně přesunou do plodů a ty budou postupně dozrávat.

Na jižním slunci – ověřené, i když pomalejší, je zrání na okenním parapetu. Plody opatrně posbíráme tak, abychom zabránili vstupu infekcí. Lze je uříznout i se stonkem a tak uložit na okno. Nejlepší je jižní strana, kam slunce svítí nejdéle.

Zabalené ve fólii – jistě víte, že ovoce se nemá skladovat společně se zeleninou a brambory. Je to kvůli produkci etylénu ve zrajícím ovoci. V případě nezralých plodů je to obrovská výhoda – stačí, když k rajčatům přibalíme několik zralých jablek a vše vzduchotěsně obalíme fólií.

Více slunce – pokud zatím nehrozí výraznější ochlazení a rajčata chceme nechat stále na záhonu, dopřejme jim více slunce. Tento zdánlivě nemožný úkol lze vyřešit jednoduše – vytvoříme odrazovou plochu z dřevěných prken, kterou obalíme alobalem. Tímto jednoduchým způsobem se k nim dostane dvojnásobné množství slunečních paprsků.

Související články