POKOJOVÉ ROSTLINY – DIFENBACHIE      

In Květiny, Okrasná zahrada, Poradna, Příroda, Zajímavosti by walsla

Naši pozornost určitě upoutají velké barevné listy této zajímavé pokojovky, jejíž pěstování se daří každému ­– je to diefenbachie.

DIFENBACHIE (Dieffenbachia) – je pokojová rostlina známá svými širokými listy s barevným vzorem, která zdobí nejen byty, ale i kanceláře a další interiéry. Přestože pochází z deštných pralesů, své jméno dostala po vrchním zahradníkovi vídeňské botanické zahrady J. Deiffenbachovi.
Protože buňky difenbachie obsahují krystalky šťavelanu vápenatého, je celá rostlina jedovatá, kdyby se list rozžvýkal, šťavelan by způsobil pálení, otok a dokonce i smrt.
původpochází z deštných pralesů jižní Ameriky
světlomá ráda světlo, ale musíme ji chránit před přímými slunečními paprsky
teplota – potřebuje vyšší teplotu, maximálně však do 30 °C, v zimě ji necháváme v místnosti s teplotou 18 až 20 °C
škůdci a chorobynejčastěji se setkáme s mšicemi, sviluškami nebo třásněnkami
přesazovánípřesazujeme jednou za 2 roky
substrát – smícháme po 2 dílech listovky a drnovky, po 1 dílu rašeliny a písku (pH substrátu by mělo být 5,5 až 6)
zálivka – by měla být hlavně v době vegetace (jaro, léto) častá a dostatečná, a to nejlépe měkkou odstátou nebo ještě lépe dešťovou vodou – v zimě ji omezíme
hnojení – v době vegetace 1 krát za 14 dní – používáme tekuté hnojivo pro pokojové květiny
rosení – je poměrně náročná na vzdušnou vlhkost (až 75%) – je tedy nutné ji rosti
rozmnožování – vrcholovými řízky (v rašelinovém substrátu při teplotě 22 – 24 °C zakoření za několik týdnů), anebo použijeme řízky z kmínku (asi 5 – 7 cm)
POZOR – rostlina je jedovatá (byla dokonce užívána do jedovatých šípů a také se prý dával neposlušným otrokům do krku list…) – musíme tedy dávat pozor na děti i na domácí zvířátka a raději ji usadíme do výšky, aby na ni nedosáhly, také při manipulaci s rostlinou zvýšíme opatrnost a vždy si řádně umyjeme ruce

Související články