zdroj Pixabay

SALÁTOVÁ OKURKA – ZELENÝ ZÁZRAK PŘÍRODY

In Poradna, Zelenina by walsla

Salátová okurka má nejen nízkou kalorickou hodnotu, takže pomáhá při hubnutí. Také báječně chutná a osvěžuje. Je zdravá. Posiluje nehty, vlasy, zuby. Výtečně nás osvěžuje. Obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek. Proč to tedy se salátovou okurkou nezkusit?

Nejen vitamíny

Salátová okurka se řadí k dalším plodům ovoce i zeleniny, které mají vynikající účinky a jsou prospěšné celému našemu tělu. Jsou chutné, zdravé, osvěžující a nekalorické!
Najdeme v ní řadu minerálů, například: mangan, síra, fosfor, draslík, vápník i bór, hořčík. křemík… Obsahuje většinu vitamínů, které naše tělo potřebuje, ať už je to například celý komplex vitamínů B, ale i vitamíny C i A.

Co všechno tenhle zelený zázrak dokáže?

  • Okurka podporuje správný vývoj kostí. kloubů a kostních chrupavek.
  • Díky vitamínům zlepšuje náš imunitní systém, udržuje svěžest a dodává energii.
  • Podporuje činnost jater, ovšem kdo má problémy se žlučníkem by se na ni měl dát pozor.
  • Okurky snižují hladinu kyseliny močové, udržuje tak zdravé ledviny a pomáhají i s ledvinovými kameny. Zmírní bolesti při dně.
  • Zbavuje náš organismus nejrůznějších škodlivin, vyplavuje toxiny.
  • Hojí a osvěží nemocnou ústní dutinu (dásně, jazyk), odstraňuje nepříjemný dech, ničí v ústech bakterie.
  • Díky některým látkám snižují okurky riziko některých typů rakoviny včetně rakoviny vaječníků, prsu, prostaty a dělohy.
  • Pomáhají regulovat krevní tlak – je vhodným prostředkem při léčení nízkého i vysokého tlaku.
  • Vědci také zjistili, že organické chemické látky v okurkách snižují hladinu cholesterolu, některé hormony podporují tvorbu inzulínu – okurky by tedy měli konzumovat i diabetici.

Svěží pleť bez vrásek

Posilují naši pleť, povzbuzuje růst vlasů, nehty i zuby jsou silnější. Odpradávna je uznávaným prostředkem na udržování mladistvé pokožky. Docela jistě mnoho žen (ale i mužů) používá zelené slupky na příjemné chladivé obklady. Ty nejen zaženou únavu, ale vypínají pleť, pomohou při otoku, vyrovnávají některé defekty kůže, dokonce má vliv i na vrásky. Pleť se stává hladší a jemnější. A spolehlivě zmenšují kruhy pod očima.
Pleti spálené od sluníčka dodá vodu a zmírní bolesti – stačí jen okurku nakrájet na plátky a přiložit je na postižená místa.

Okurka má dost léčivých účinků, abychom to s ní zkusili

Je ideální pro lidi, kteří bojují s nadváhou a rozhodnou se hubnout. Můžeme ji jíst samotnou, v nejrůznějších salátech, dipech a podobně. Zlepšuje naše trávení, pomáhá i s chronickou zácpou. Rychlá vitamínová bomba z okurek, špenátu a mrkve: Okurky omyjeme, neloupané nastrouháme, přidáme nasekaný listový špenát a jemně nastrouhanou mrkev. Ochutíme třeba jen solí, pepřem, citronem…
Artritické bolesti (například dna) si můžeme zmírnit, když si připravíme salát ze strouhané mrkve a okurky – snížíme tak v těle hladinu kyseliny močové.
S kocovinou pomůže okurka: Vypili jsme víc, než jsme chtěli a ráno musíme jít do práce? Před spaním si snězme několik plátků okurek, protože vitamíny skupiny B, cukr a elektrolyty doplní základní živiny organismu, následky oslavy se sníží.

Okurka by nám rozhodně neměla na zahrádce chybět.

Related Post