zdroj Pixabay

KALENDÁRIUM * 07. 10. – 13. 10.

In Poradna by walsla

Vládu převzal říjen a s ním přichází podzim. Říjen je už desátým měsícem roku a Slunce je ještě v jeho začátku ve znamení vah, ale přechází do znamení štíra. Tento čas je dobou podzimní sklizně. V českých zemích se tradičně slaví posvícení – což je vzpomínková slavnost posvěcení kostela. K posvícenským radostem patří nejrůznější speciality, hlavně koláče, ale i taneční zábavy a také průvody s maskami.

Říjnové kalendárium

7. října – Panna Maria Růžencová, Justýna, Sergej, Justin
Panna Maria Růžencová je známá také jako Panna Maria Nejsvětějšího Růžence, je titul Panny Marie vztahující se k modlitbě růžence. V minulosti bychom se mohli setkat ještě s názvem Panna Marie Vítězná. Připomínku na 7. říjen ustanovil roku 1572 papež Pius V.
Justina je stejně jako Sergej latinského původu.
8. října – sv. Simeon, také Věra, Věroslava, Taisa
Sv. Simeon žil v 1. století našeho letopočtu a stal se patronem dětí a rodiny, většinou bývá zobrazován s malým Ježíškem na rukou.
Slovanské jméno Věra je odvozeno od „víra“. Může být i zkrácenou podobou jména Věroslava. Vzpomeneme si na herečku Věru Galatíkovou, olympijskou Věru Čáslavskou, režisérku Věru Chytilovou či Věru Plívovou–Šimkovou, anebo na vynikající zpěvačku Věru Špinarovou.

9. října – sv. Diviš, sv. Jan Leonardi, dále Štefan, Sára, Zara…
Svatý Diviš (jméno pochází z řeckého Dionysios) byl misionářem a je pomocníkem v nouzi a vyzýván hlavně při bolestech hlavy. Je patronem nejen Paříž, ale celé Francie.
Je-li déšť na sv. Diviše, bude mokrá zima.
10. října – sv. Paulin, Marina, Záboj, Bivoj
Marina nebo Marína je původu tureckého. U nás se mu podobá jméno Marina či Márinka, což se používá jako domácí podoba jména Marie.
Českého původu je jméno Bivoj, objevuje se už v Kronice Václava Hájka z Libočan. Podle pověstí byl Bivoj hrdinou, který chytil divokého kance za uši a donesl jej na hrad Libušín.

11. října – sv. German z Paříže, Andrej, Andreas, André
Andrej má původ řecký „Andreas“, což znamená „statný, mužný, odvážný“, u nás je oblíbená varianta Ondřej, žije jich tu více než 60 tisíc.
12. října – sv. Radim, Marcel, Edvín, Serafín
Svatý Radim žil v 11. století, pocházel ze slavného rodu Slavníkovců.
Jméno Marcel je latinského původu, odvozuje se od Marcellus či Markus“. Prapůvod pochází od jména římského boha války Marta.
13. října – sv. Eduard, Renáta, Edgar, Koloman, Gerald i Geraldina, Zvonimír…
Vznešené jméno Renata či Renáta v sobě skrývá neobvyklou sílu, ve volném překladu by to bylo „vznešená“.