zdroj Pixabay

LEN SETÝ A JEHO LÉČIVÁ SEMENA

In Bylinky, Poradna by walsla

Len patří mezi staré kulturní byliny. Dříve byl velmi důležitou průmyslovou rostlinou, a jak to dokládají i archeologické nálezy, používal se v našich krajích již ve 4. století. Vyráběla se z něj jemná látka a používala se jak na sváteční oděvy, tak i na ložní prádlo. Postupně jej začali naši předkové využívat i v kuchyni a lidovém léčitelství.

Len setý

Len setý (Linum usitatissimum) je známá jednoletá bylina pocházející z Blízkého východu.  Byl jednou z prvních domestikovaných rostlin. Ve starověkém Egyptě z něj vyráběli látku, používali ho v kuchyni, a když zjistili jeho blahodárné účinky na lidské zdraví, začali ho užívat i k léčení.

Len dorůstá do výšky asi 1 metru. Listy jsou kopinaté, jeho světle jasně modrý až fialový květ má pět kališních a korunních lístků. Plodem je pukající tobolka s mnoha lesklými hnědými semeny. Pěstuje v polních podmínkách jednak pro užitečné lněné vlákno (přádný len), jednak pro olejnatá semena (olejný len). I odpadová vlákna oddělená při přípravě lnu na předení (koudel) se dále využívají (například k výrobě celulózy, geotextilie, k izolaci apod.). Odvětví, které se zabývá pěstováním a zpracováním lnu se nazývá lnářství.

Účinné látky a léčivé vlastnosti lněných semínek

Semena lnu se sbírají v jeho plné zralosti (červenec) a suší se při teplotě do 45 stupňů. Středně hnědá semena jsou hladká, bez vůně, ale při ochutnávání zjistíme, že jsou slizovitá a mastná. Obsahují 20 až 40 procent tuku, 25 % bílkovin a 8 % vody, dále slizové látky, mastný olej, pektin, sacharidy…

O léčivé síle a blahodárných účincích lnu věděli už dávno naši předkové a patřičně je využívali. Tato „očistná“ rostlina dokáže zmírnit a léčit mnohé neduhy.
Semena lnu mají pročišťující, hlenotvorný a protizánětlivý účinek – používají se při zánětech cest dýchacích.
Sliz lněného semene se pro své vynikající vlastnosti využívá při problémech se zácpou, při léčbě zánětlivých onemocnění žaludku a celého trávicího ústrojí a také močových cest.
Zevně byl vždy používán na popáleniny, záněty kůže, otoky, nehojící se rány a vředy.

Lněný olej

Lisováním lněných semen se získává lněný olej, který obsahuje esenciální (aromatické) oleje, vitamíny A, B, C, D i E a mnoho minerálních látek (draslík, fosfor, hořčík, vápník, železo, zinek, sodík, chlór, mangan…). O zázračném léčivém působení lněných semen a lněného oleje se zjišťuje stále víc, proto by se měly stát součástí naší každodenní stravy.