ZÁVĚSNÉ NÁDOBY UŠETŘÍ MÍSTO

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Kvetoucí letničky zdobí naše zahrádky, parapety, terasy i balkony. Pokud nemáme dostatek místa, můžeme hledat jiné řešení. Jedno nám nabízí závěsné nádoby, které nezaberou mnoho místa a navíc rostliny – hlavně ty převislé – v nich vypadají mnohem atraktivněji.

Krása a nový prostor

Závěsné nádoby jsou vhodné především pro převislé letničky, v nich pak vyniká barevná záplava květů nejrůznějších barev. Květiny v závěsných koších spolu s dalšími balkonovými rostlinami, které pěstujeme v truhlíkách či jiných nádobách, vytvoří z naší terasy, balkonu nebo pergoly oázu barev a vůní. Rádi se sem budeme uchylovat ve chvilkách oddechu, na posezení s přáteli, na kafíčko či studenou ovocnou limonádu, kterou jsme si sami připravili.

Závěsné nádoby

Závěsné nádoby si pořídíme v prodejnách se zahradnickými potřebami, v hobby marketech, najdeme je i na internetových obchodech. Mohou být z plastu, ze dřeva, z proutí nebo drátěné (doplněné ochrannou fólií nebo vložkou z kokosových vláken). Abychom je mohli zavěsit, jsou opatřeny řetízkem, šňůrou, provázkem…
Nádobu si můžeme případně vytvořit i sami – použijeme vhodný proutěný koš, do něho umístíme květináč a pod něj krycí fólii, aby přebytečná voda neprotékala a koš nezničila.

Vysazujeme do závěsů

Připravíme si vše, co budeme potřebovat:
Závěsnou nádobu, kvalitní zeminu – zahradnický substrát určený k pěstování balkonových letniček, perlit, keramzit, netkanou textilii, dlouhodobě působící hnojivo a samozřejmě vybrané sazenice. Na dno závěsné nádoby dáme drenážní vrstvu z lehkého keramzitu, kterou zakryjeme netkanou textilií, která zabrání propadávání substrátu do drenáže. Pak nasypeme první vrstvu mírně vlhkého substrátu, kterou promícháme s hrstí perlitu a můžeme i přidat i hnojivo s postupným uvolňováním živin.

Výsadba rostlinek

Do závěsů se hodí široké spektrum letniček, můžeme i kombinovat různé druhy – vybíráme však ty, které mají stejné pěstitelské nároky. Připravené letničky předem trochu zalijeme, pak je vyklopíme ze sadbovacích nádob. Dobře si je prohlédneme a odstraníme suché či poškozené listy, které by zbytečně odebíraly živiny, a navíc by mohly být zárodkem nemocí. Vysazujeme od středu směrem ke krajům (nesmíme je dávat příliš hluboko). Když je nádoba plná, dosypeme zbývající substrát a zeminu kolem rostlin dobře přitlačíme.
Pak rostliny důkladně zalijeme. Nádobu si zavěsíme tak, abychom měli možnost pohodlně zalévat. Pořídit si můžeme i samozavlažovací nádoby, přestože jsou dražší – vyplatí se.

Zavlažování je důležité, protože substrát v těchto nádobách rychleji prosychá. Je také nutné dopřát rostlinkám pravidelný přísun živiny – jednou týdně ve formě zálivky. Nezapomeneme  odstraňovat odkvetlé květy, protože tím zajistíme tvoru nových.