MUCHOVNÍK – NENÁROČNÝ A ZÁROVEŇ ÚRODNÝ

In Okrasná zahrada by walsla

Díky své nenáročnosti se stále více objevuje i v našich zahradách, navíc se pěstiteli odvděčí bohatou úrodou připomínající borůvky.

Patří mezi dlouhověké keře, dožívá se totiž 30 až 70 let, první plody sklidíme ve 2. až 3. roce, do plné plodnosti se dostává zhruba za 6 let.

Když ho chcete umístit na svou zahradu, musíte myslet na to, že tento keř nemá rád příliš suchou, ale ani příliš přemokřenou půdu. Před sázením je nezbytné prostor zbavit plevele. Lze ho pěstovat ve volnějších tvarech i jako doplněk okrasné výsadby. V takovém případě musíme počítat s tím, že postupně bude muchovník vyžadovat svůj prostor pro růst.

Plody podobné borůvkám se sklízejí ručně a jsou bohaté na vitaminy A, B a C a na antokyany – právě tyto látky, které jsou hlavně v barevném ovoci, podle odborníků podporují odolnost cév, brání shlukování krevních destiček, zpomalují růst rakovinných buněk. Obsah cukru u zralých plodů je 20 až 30 procent, lze z nich dělat mj. džemy, šťávy, vína, ale dokonce i destiláty.

A ještě několik zajímavostí: kromě latinského názvu Amelanchier ho lidé znají jako aljašskou borůvku, má rovněž jako borůvky menší tmavě modré plody, které rostou ve střapcích. Oblíbený je v Kanadě, kde se pěstuje na ploše 2 500 hektarů s celkovou produkcí 10 000 tun ročně. Většina tamních muchovníkových plantáží je určena pro samosběr.