Ořechy patří k ideálním potravinám. Obsahují množství hodnotných bílkovin a tuků, ale i minerálů, stopových prvků a vitamínů… a proto jsou také vítanou součástí našich jídelníčků… Ořechy skutečně chutnají, a to nejen lidem, ale i mnoha zvířátkům.
Vlašské ořechy obsahují a léčí
Ořechy jsou energeticky bohaté a velmi výživné – obsahují totiž cca 70 % tuků (a ty zase obsahují velmi zdravé nenasycené mastné kyseliny, jedná se převážně o omega-3-mastné kyseliny).
Dále tu jsou zastoupeny bílkoviny (proteiny) a sacharidy, sůl i kyselina listová.
Jsou bohatým zdrojem vitamínů (hlavně E, B-komplex, C) a minerálů (hořčík, měď, zinek atd.).
S čím nám ořechy mohou pomoci
Omega 3 mastné kyseliny působí proti vzniku aterosklerózy a dalších kardiovaskulární chorob a u dětí ještě podporují rozvoj mozku.
Celkově působí obsažené živiny pozitivně na lidskou psychiku, jsou cenné pro zdravé vlasy, pokožku i nehty a mají vliv i na potenci.
Působí proti astmatu, posilují střeva. Zvyšují prevenci srdečních a cévních chorob, mají protizánětlivé vlastnosti, regulují krevní tlak a udržují nízkou hladinu cholesterolu.
A jejich pravidelnou konzumací můžeme výrazně snížit riziko infarktu.
Zkusme přidat dětem na svačinu do školy ještě hrst ořechů – zvýšíme tím jejich soustředěnost, pozornost a paměť.
Každý římský voják dostával na vojenské výpravě kromě česneku a ječmene také ořechy, to mu měly zajistit výživovou soběstačnost. Proto bychom si je měli na výlety brát také.
Ořechy také pomáhají při hubnutí, protože zmírňují hlad.
Léčí nejen plody
V lidovém léčitelství se kromě plodů uplatňují i listy či oplodí – tedy vnější zelený obal plodu vlašského ořechu tzv. rubina.
Listy sbíráme v době květu, tedy v červnu, nejlépe dopoledne a sušíme je při nižší teplotě.
Zralé oplodí se sbírá z ještě nezralých ořechů (v červenci a v srpnu), kdy mají ještě měkkou vnitřní skořápku a dají se propíchnout špendlíkem. (Tehdy můžeme také sbírat nezralé plody na kompoty nebo na vynikající ořechový likér.
Výtažky z listů a oplodí působí mírně hypoglykemicky a antibakteriálně. Pomáhají při průjmech, kolitidě (zánět tlustého střeva), gastroenteritidě (zánět trávící soustavy), ale i při podrážděném žaludku a plynatosti. Zlepšují vylučování žluči. Jejich protizánětlivý a hojivý účinek se také využívá při onemocnění kůže a sliznic (akné, ekzémy, lišeje, kožní plísně i hnisavé záněty…)