autor Sharon Apted

STÁLEZELENÉ KEŘE NA ZIMNÍ ZAHRADĚ

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

I když zimní zahrada nenabízí příliš barev ani zeleně, pěstujeme-li stálezelené listnaté keře, zjistíme, že dovedou vynikajícím způsobem oživit celý prostor. Jejich listy nabízejí jemné stříbřité odstíny po celý rok – takže je stále na co se těšit.

Stálezelené keře

Stálezelené keře mohou být výborným doplňkem zimní zahrady, přinášejícím barvu, texturu a strukturu i v období, kdy většina rostlin už odhodila své listy. Nabízíme na uvážení několik zajímavých keřů, které se mohou i u nás dobře uplatnit.

Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei) je známý také jako „stříbrný keř“ pojmenovaný díky jemným stříbřitým odstínům, které přináší do zahrady. Stálezelená, šplhavá nebo plazivá dřevina s výhonky dlouhými až 5 m, které při vhodné opoře mohou vyrůst do výše 10 i 20 m, nebo se naopak rozrůstají plazivě a k zemi přiléhají.
Pochází z Asie a ze všech stálezelených brslenů je tento druh vůči mrazu nejvíce odolný.

Oživení zimní zahrádky, kam přinesou svěžest i barevnost, nabízejí také stálezelené listnaté keře mahonie cesmínolistá (Mahonia aquifolium). Na rozdíl od stálezelených jehličnanů mění v průběhu vegetačního období svou podobu – krásně kvete a na podzim se obsype barevnými bobulemi. Díky tomu se můžeme těšit na její proměny v průběhu celého roku. Jejím domovem je Severní Amerika, ale u nás je jako dřevina okrasná hojně pěstována.

Rhododendrony (Rhododendron) jsou stálezelené keře, které kvetou v jarním až letním období. Listy zůstávají zelené po celý rok a v zimě pak poskytují zajímavé kontrasty. Aby nám předvedly svou krásu, je třeba se o ně dobře starat. Potřebují nejen správnou půdu, ale také optimální péči. Pokud je však vše v pořádku, keře se nám odmění bohatými květy i krásnými tmavě zelenými listy.

Stálezelený keř buxus (Buxus) je známý také jako „boží strom“. Je to stálezelený keř, který se často tvaruje do různých forem. Je skvělý pro vytváření živých plotů nebo ozdobných tvarů.

Krásnými lesklými listy se pyšní stálezelená magnólie velkokvětá (Magnolia grandiflora), jejíž některé druhy jsou právě vhodné pro pěstování v zimních zahradách.

Neopadavá dřevina s jednoduchými vstřícnými listy a bílými nebo nažloutlými květy – to je vonokvětka (Osmanthus). Patří do rodiny olivovníkovitých a rozšířena je hlavně v Asii, kde se využívají jejich vonné silice k aromatizaci čaje. Některé druhy se pěstují jako okrasné keře a jsou oblíbené i u nás.

Jehličnany a vřesoviště

U tradičních stálezelených dřevin nesmíme zapomenout také na jehličnany.
Nádherné dekorativní borovice (Pinus) můžeme vybírat z různých druhů a odrůd, které se od sebe liší růstem, ale i tvarem či barvou svých jehlic. Rozhodnout se pro některou z nich bývá těžký úkol. Pomalu rostoucí nižší okrasná kosodřevina borovice Pinus mugo ‚Pumilio‘, nebo snad b. blatko, ta se svým kulovitým tvarem hodí do skalky i do pěstební nádoby.

Vřesy (Erica) jsou stálezelené keře, které mají právě v zimě dekorativní květy a listy. Jsou odolné vůči chladnému počasí a často se pěstují ve vhodných podmínkách na zahradách. Při výběru stálezelených keřů pro zimní zahradu je důležité vzít v úvahu místní klimatické podmínky, dostupný prostor a preferovaný vzhled rostliny. Tyto keříky mohou přidat zajímavý estetický prvek i do naší zimní zahrady.