zdroj Publicdomainpicture

BAREVNÉ SKVOSTY ZIMNÍ ZAHRADY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Sotva si začne sluníčko svými paprsky prohlížet naši zahrádku, krokusy vykukují z půdy, aby nám oznámily, že se jaro blíží. A nezastaví je ani zbytky sněhu. Každým rokem nás překvapí a ohromí svou krásou, kdy vytvoří barevné koberce v trávníku či pod keři.

Křehké jarní květy

Ty jemné a křehké květy, které se odvážně vyklubou z pod sněhové pokrývky, aby přivítaly první paprsky jarního slunce, jsou nezbytnou součástí zimní zahrady každého nadšeného zahrádkáře. Tato drobná hlíznatá rostlina, která se pyšní svými nádhernými květy v různých odstínech fialové, bílé, žluté a modré, dokáže přinést osvěžení do každého okrasného záhonu v době, kdy ostatní rostliny ještě odpočívají.

Krokusy

Krokusy (Crocus) jsou tradičními jarními květinami, které patří do čeledi lilkovitých (Iridaceae).
Pocházejí z horských oblastí Středomoří a Blízkého východu, ale díky své jednoduché péči a odolnosti se staly oblíbenými rostlinami v zahradách po celém světě.
Kromě estetického přínosu mají krokusy také význam pro včely a jiné opylovače, kteří přispívají k jejich šíření a obohacení biodiverzity zahrady.

Jak o ně pečovat

Péče o tyto drobné cibuloviny je obecně snadná a nenáročná. Tím se také stávají tyto květiny populární volbou pro zahradníky všech úrovní zkušeností.
Stanoviště: Krokusy preferují slunné až polostinné stanoviště. Ve stínu mohou kvést méně hojně nebo jejich květy mohou být méně intenzivní.
Půda: Zvolíme pro ně dobře propustnou půdu s dostatkem humusu. Nejlépe rostou v půdě s neutrálním pH.
Zálivka: Během období růstu a kvetení udržujeme půdu rovnoměrně vlhkou. A pokud není dostatek srážek, pravidelně je zaléváme.

Hnojení: Krokusy obvykle nepotřebují příliš hnojit. Pokud má půda nedostatek živin, můžeme před výsadbou přidat do půdy kompost nebo hnojivo s pomalým uvolňováním.
Výsadba: Sázíme je na podzim, obvykle v září a říjnu, ještě před začátkem zimy. Měly by být zasazeny asi 5–8 cm hluboko.
Ochrana před škůdci: Jsou obecně odolné vůči většině škůdců a chorob. Nicméně, mohou být občas napadeny plísní nebo mšicemi. Proto je pravidelně prohlížíme.

Péče po odkvětu: Listy krokusů necháme žloutnout a uschnout zcela přirozeně. Nepřestřihávejte je příliš brzy, protože listy poskytují živiny pro cibule, které se budou ukládat pro příští sezónu.
Dělení cibulek: Po několika letech můžeme krokusy dělit. Zabráníme tak přílišnému rozmnožení a zajistíme zdravé růstové prostředí. Dělení se obvykle provádí na jaře po odkvětu.
Zimní ochrana: Krokusy jsou obvykle odolné vůči chladným zimním teplotám, ale v extrémně chladných oblastech může být vhodné pokrýt záhony mulčem pro ochranu před mrazem.