Přežije všechny nástrahy, které se mohou při pěstování v květináči objevit – například změny teplot, prach i suchý vzduch.Proto je řemenatka suříková tolik oblíbená. Záhadou ale zůstává, proč někdy nenabídne svému pěstiteli květy.
Clivia miniata pochází z jižní Afriky, u nás je známá jako pokojová květina. Její žluté, oranžové nebo meruňkově zabarvené květy se objevují od února do května, v jednom soukvětí jich může být až patnáct. Občas ale umí svého pěstitele naštvat a připravit nepříjemné překvapení – buď začne z ničeho nic shazovat puky, nebo dokonce nekvete vůbec.
Pokud se květy nerozvinou, stala se někde s největší pravděpodobností pěstitelská chyba, která způsobuje usychání rostliny, může jít ale také o poruchu ve výživě, případně o skutečnost, že rostlina neměla v zimě vegetativní odpočinek.
Aby řemenatka rozkvetla, je potřeba dodržovat pěstitelské zásady během zimy. Od října do ledna vyžaduje zimní klid, je vhodné ji postavit na místo, kde se teplota pohybuje od 10 do 15°Celsia, v této době omezíme zalévání na minimum, čímž udržujeme rostlinu téměř suchou, hnojíme až jaře.
Zastavení tvorby květů může způsobit také časté přemisťování a otáčení rostliny. V období růstu a v době květu vyžaduje pravidelné přihnojování, když rostou listy a začínají se vyvíjet květy, je třeba ji rosit. Když řemenatka odkvete, vytvoří se načervenalé bobule, které necháme na rostlině jen tehdy, chceme-li dopěstovat semena na rozmnožování, jinak by se rostlina zbytečně vysilovala.
Po oddechovém období se pod listy tvoří květy. Jejich růst urychlíme tím, že rostlinu začneme zalévat vodou s teplotou 40° Celsia a poté, co odkvete, až do začátku srpna pravidelně přihnojujeme. Jestliže budeme zalévat málo, začnou ji uvadat listy, naopak při nadměrné zálivce začnou hnít kořeny a listy se budou zabarvovat dohněda. Když se objeví puky se stvolem dlouhým asi 10 cm, zaléváme více. Od srpna zálivku pomalu snižujeme.
Kam s ní?
Rostlinu umístíme v bytě na světlém místě bez přímého slunce, jinak se na listech začnou dělat žluté skvrny, které postupně hnědnou.
V létě můžeme řemenatku vynést ven do polostínu, vydrží i úplný stín. Na květináči si ale vyznačte stranu, odkud přichází světlo. Ale
pozor, rostlinu příliš často nepřemísťujeme, je na to příliš citlivá.
Klívii můžeme rozmnožit během přesazování oddělením dceřiných rostlin, přičemž každá by měla mít 4 až 5 listů.