ČERNÝ BEZ – TINKTURA – OCET – ŠŤÁVA

In Poradna, Recepty by walsla

Protože se černý bez setkal s velkým zájmem u našich čtenářů, připravili jsme pro Vás nějaké recepty z této užitečné rostliny.
Tinktura z černých plodů má také vynikající účinky – užívá se několik kapek 3x denně při revmatizmu, bolestech kloubů a svalů, nadměrném pocení, akutní rýmě i při suché nosní sliznici. Pomáhá při zahlenění a zánětech horních cest dýchacích, či horečnatých onemocněních z nachlazení.
Bezinkový ocet, který si jednoduše vyrobíme z ½ litru octa, do něhož vložíme 1 květenství – necháme stát asi 14 dní na sluníčku. Přecezený ocet pak používáme k obkladům a masírování bolestivých kloubů i údů.
Bezinková nesvařená šťáva je oblíbená díky protizánětlivým účinkům. Bylinkáři ji doporučují při bolestech trojklanného a sedacího nervu, proti zápalu plic a na snížení krevního cukru.
Recept na výrobu nevařené bezinkové šťávy
Co potřebujeme
plátýnko nebo gáza, vhodná nekovová nádoba
na 1 l plodů dáme 1 litr převařené vody a lžíci kyseliny citronové, bezinky, na 1 l získané šťávy 1,5 kg cukru, omytý pomeranč (ne chemicky ošetřený)
případně 50 ml čistého lihu nebo 100 ml alkoholu (vodka, brandy, nebo rum)
Jak na to
Bezinky zbavíme stopek, propláchneme vodou, rozmačkáme a zalijeme odměřeným množstvím studené vody převařené s kyselinou citronovou. Přidáme pomerančovou kůru tence sloupnutou, přikryjeme plátýnkem a necháme stát 24–36 hodin v chladu. Poté bezinkovou směs přelijeme přes plátýnko nebo gázu, a aniž bychom vymačkávali, necháme volně vykapat. Odměříme si množství vykapané šťávy – přidáme cukr a za občasného míchání necháme rozpustit. Zastudena plníme do čistých lahví.
Přidáme-li do hotové šťávy líh, nebo jiný alkohol – dostaneme výborný lék proti žaludečním potížím. Je dobrý i na revmatické a neurologické bolesti. Doporučuje se užívat každý den 2 lžíce, ráno a večer. Při bolestivém zánětu trojklanného nervu a ischiasu se užívá 1 – 2 týdny vždy po jídle 3x denně 1 lžička.