ZAHRADNÍ KOMBINACE PODZIMNÍCH TRVALEK (1. část)

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Rostliny, od kterých chceme, aby byly ozdobou zahrady i v současných podzimních měsících, musíme pečlivě vybírat a také je musíme umět správně zkombinovat.
Sezónní záhon si naplánujeme tak, aby kvetoucí rostliny působily během dvou až tří měsíců. Měli bychom si dát pozor na poměr ploch, kompozice musí být zajímavá i stálezelenými listy trvalek, trsy trav přiměřené velikosti i v období, kdy pak už nebudou kvést.
Převládající barvami podzimu bývají teplé odstíny žluté, červené (plody) i zelené (listy), proto je vhodné umístit podzimní záhon před pozadí jehličnanů a stále zelených rostlin, nebo tyto dřeviny dát přímo do záhonu, aby byl kontrast viditelný. V podzimním záhonu nesmějí samozřejmě chybět typické chryzantémy, jejichž kultivary kvetou ještě koncem listopadu, na podzim kvete i vyšší zlatobýl.
Jednotlivé druhy trvalek kvetou většinou 3 až 4 týdny, je tedy dobré mít v záhonu vždy aspoň tři druhy různobarevných rostlin, které kvetou současně.
Můžeme zvolit tzv. pásový záhon – ten má klasický tvar obdélníku, který může být různě dlouhý a široký. Záhony bývají většinou jednostranné – vymyšlené na pohled jen z jedné strany.  Komponují se hlavně podél domů, zdí, podél chodníčků nebo plotů a bývají široké 1,5 až 2 metry a trvalky jsou uspořádané od nižších druhů, přes středně vysoké po nejvyšší druhy v pozadí.
Naopak ve volné skupině rostlin bychom se měli symetrii vyhnout, chce to spíše tvar nepravidelný. Výsadba musí být vzdušná, nesmí působit kompaktně jako pásový záhon.