POKOJOVÉ ROSTLINY – LOPATKOVEC

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Snad jednou z nejméně náročných pokojových rostlin, hodících se téměř do každého bytu, je oblíbený lopatkovec. Zkrášlí náš interiér nejen dekorativními listy, ale také nádhernými bílými květy. Přitom mu stačí nepřímé světlo a vlhko. Navíc byly prokázány také jeho účinky pro čištění vzduchu.

Lopatkovec (Spathiphyllum)

Také se mu říká toulcovka nebo spatifylum, svým vzhledem připomíná (taktéž nenáročný) ďáblík bahenní. Pochází z tropických pralesů jižní Ameriky a jihovýchodní Asie. Existuje několik desítek druhů např.: Spathiphyllum floribundum, S. cochlearispathum, S. wallisii…

Aby byla květina stále krásná, je nutné odstraňovat odkvetlá květenství i suché a nezdravé listy. Tím splníme podmínku dalšího vývoje květů a můžeme se pak radovat z lopatkovce po celý rok.

Jak pěstovat lopatkovec

  • světlo – dostatek světla i nepřímého slunečního svitu (sluneční paprsky by lopatkovci mohly ublížit)
  • stanoviště – vhodným místem je severní, východní i západní okno bytu
  • teplota – vyhovuje jí běžná pokojová teplota nad 20 °C
  • rosení – je vhodné několikrát během týdne – listy postříkáme rozprašovačem, protože vzdušná vlhkost jim prospívá. Domovem lopatkovce jsou vlhké mírně stinné deštné pralesy (postřik listů je důležitý hlavně v parném létě)
  • zálivka – musí být dostatečná a pravidelná (zaléváme asi 1x za týden, když substrát vyschne), ale voda nesmí v květináči zůstat stát, aby půda nebyla přemokřená. Přílišná zálivka znamená zahnívání kořenů, nedostatek vláhy zase způsobí vadnutí a úhyn květiny
  • letnění – je možné a hlavně vhodné – ovšem musíme dodržet podmínky tepla, vlhka a nepřímého slunečního světla
  • hnojení – není nijak nutné, lopatkovec je opravdu nenáročný a raději „nehnojit, než přehnojit“. Pokud chceme přece jen rostlince přilepšit, použijeme standardní hnojivo, pak na jaře 1x za měsíc (známkou přílišného hnojení je zelenkavý květ – snížíme dávku hnojiva na polovinu)
  • přesazování – přesazujeme asi 1x za 2 roky, poznáme to podle bezdůvodného žloutnutí listů, nutnosti častějšího zalévání, či kořínků, které vybíhají nad povrch zeminy. Znamená to, že květináč je již malý a my musíme pořídit o něco větší (z keramiky, hlíny i plastu). Důležitý je však drenážní otvor, který odvádí vodu, a zabrání tak hnilobě kořenů
  • substrát – nejvhodnější je lehká, vzdušná kompostová zemina s rašelinou a pískem nebo perlitem
  • škůdci – lopatkovec bývá náchylný k napadení různými škůdci. Nejčastěji to jsou mšice či roztoči, proto jej pravidelně kontrolujeme a zjistíme-li nějaké příznaky, postříkáme rostlinu proudem vody, abychom z ní škůdce mechanicky odstranili. Pak můžeme použít insekticidní mýdlo nebo chemický postřik

POZOR: lopatkovec je nádherná květina, ale je také jedovatá – musíme dát tedy pozor na malé děti a na domácí mazlíčky.