KDO BYLI TI LEDOVÍ SVATÍ? ŽILI VŮBEC?

In Poradna by walsla

Takzvaní zmrzlíci – ledoví svatí jsou nebezpeční hlavně pro mladé rostlinky a nové výhonky. Připadají na druhou dekádu měsíce, přesněji na období od 11. do 15. května, kdy se očekává studená vlna a polární vzduch proudí přímo do střední Evropy.
Pět májových dnů je určeno pro pět svatých – u nás jsou známí hlavně ti tři. Všichni to byli biskupové nebo mučedníci.
11. května přichází první z nich – učený biskup Mamertus – Mamert, který žil v 5. století a zavedl prosebná procesí na odvrácení pohrom tzv. Křížové dny.
12. května ho střídá Pankratius – Pankrác, který byl pro svou víru v Římě 12. května 304 popraven (bylo mu 14 let).
13. května slaví Servatius – Servác, tento biskup pocházel z Arménie a žil ve 4. století – stal se patronem zámečníků a stolařů.
14. května je tu Boniface – Bonifác, byl pro svou víru krutě mučen a pak jej ještě vhodili do vařící smůly – pohřben je v Římě na via Latina (kolem roku 306).
15. května má svátek Sophie – Žofie. Poslední „ledová světice“, „ledová královna“ nebo také „kuchařka ledových mužů“. Byla sťata asi roku 305. Lidé se k ní modlili, aby ochránila plodiny před májovými mrazy – proto bychom měli dávat květiny na balkon, verandu či ven právě až po 15. květnu.
Pankrác, Servác, Bonifác jsou ledoví muži, Žofie jejich kuchařka; odtud již studeno neškodí.