TAKÉ UŽ JSTE ZAČALI SE ZAZIMOVÁNÍM ZAHRÁDKY?

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Samozřejmě chceme mít naši zahrádku krásnou i příští rok – proto bychom se měli věnovat také včasnému zazimování. Co vyžaduje naši pozornost a péči? Tak třeba:

Trávník
Vyhrabeme odtud nejen napadané a naváté listí, ale i větvičky, kůru a další nečistoty (takto jej můžeme čistit až do konce listopadu). Je-li třeba, můžeme použít herbicid na likvidaci vytrvalých plevelů.
Ještě naposledy – a to je právě konec října trávník pohnojíme speciálním hnojivem.
Jakmile začne mrznout, nevstupujeme na něj.
Dřeviny
Pokud je slunečno, dřeviny zaléváme (hlavně jehličnany, dále stálezelené a samozřejmě i rostliny v nádobách). Sloupovité jehličnany chráníme před těžkým sněhem, který by je mohl poškodit. Choulostivější druhy, ale i nově vysázené dřeviny chráníme obalem (rohože, jutovina, netkaná textilie – vnitřek můžeme vyplnit suchým listím). Solitérní dřeviny by měly mít řádnou oporu a nižší keře chráníme chvojím, nebo nahrnutým suchým listím.
Před příchodem zimy je nestříháme.
Skalka
Stále odstraňujeme napadané listy, plevel, větvičky. Nakonec zakryjeme chvojím choulostivé skalničky, a abychom ochránili kořínky rostlinek, dosypeme kolem nich kamennou suť. Před zimní vlhkostí chráníme také půvabné netřesky a jemné levízie.
Na skalku nepoužíváme netkanou textilii.
Květinové záhony
Odkvetlé trsy trvalek co nejrychleji odstřihneme. Okrasné trávy nestříháme. Stále ještě stojí za to odstraňovat plevel a přitom jemně prokypřit půdu.
Začátkem listopadu ještě můžeme rozmnožit (dělením trsů) trvalky kvetoucí na jaře, anebo můžeme vysadit nové.
Stále je ještě možné (pokud nám přeje počasí) cibuloviny kvetoucí na jaře (např. tulipány).
Na záhon přidáme mulč z kůry a kolem květin nahrneme suché listí
.
Jezírko
Vyčistíme je, z hladiny odstraníme napadané listy, větvičky atd. Pokud rostou kolem vodní plochy opadavé listnáče, je výhodné natáhnout přes jezírko síť. Suchá stébla trav ostříháme. Vodní hyacinty a lekníny (nejsou-li v dostatečné hloubce) vložíme do nádoby s vodou a umístíme v chladné a světlé místnosti.
Také trsy vodních rostlin můžeme rozmnožit rozdělením.
Růže
Vyčistíme záhon s růžemi, pozorně prohlédneme, jsou-li rostliny v pořádku (v případě potřeby provedeme ochranný postřik proti chorobám). Potřebují-li výhonky zkrátit, uděláme to jen mírně, hlubší řez necháme na jaro. Ani u růží nesmíme zapomenout na ochranu proti mrazům – přihrneme k nim kvalitní zeminu nebo prosátý kompost. Stromkové růže chráníme jutovinou a listím, popínavé růže geotextilií nebo chvojím.
Růže teď už nepřihnojujeme.