Dobrý den. Zasadili jsme si lísku, máme dva stromy, samčí i samičí.
Můžete napsat do týdeníku něco o pěstování? Taky nevím, jak a kdy se sbírají oříšky – máme je nechat spadnout nebo otrhat?
Letos z lísky hodně padají nezralé oříšky, když je rozlouskneme, uvnitř nic není. Některé jsou dobře vyvinuté, jiné jsou zakrslé. Může to být způsobeno suchem?
Děkuji za odpověď. Marie Horáková
Konec léta – čas sklizně
Sklizeň lískových oříšků závisí hlavně na druhu lísky, některé sklízíme již koncem srpna a v září, jiné až v říjnu.
Některé druhy (zellské) sbíráme ze země, jiné (lombardské) sklízíme v době, kdy plody pomalu hnědnou.
A oříšky začínají hnědnout, některé už padají…a pokud je neodnesou myšky, můžeme si je prohlédnout, otevřít, ochutnat a posbírat.
Pozor si musíme dát také na mlsné veverky a nenechavé ptáky, ti dobře vědí, kde které ořechy dozrávají.
Když si oříšek utrhneme a podíváme se pod zelený zvonkovitý obal a plod se dá dobře vyjmout – jsou oříšky zralé.
(Podle starých rad stačí zatřást stromem a pokud začnou padat – rychle sklízíme.)
Po prvních příznacích vypadávání oříšku z obalu začneme oříšky sklízet. Nejlépe když na zem rozprostřeme nějakou plachtu, lískou zatřeseme a plody posbíráme.
Škůdci a co s nimi
Sklizeň nejvíce ohrožují mrazy a ze škůdců je to nosatec lískový.
Líhne se z kukel, které přezimují v půdě kolem dřeviny. Samičky kladou začátkem června do nezralých zelených plodů vajíčka, z nichž se vylíhnou larvy, živící se jádry.
Koncem května nebo začátkem června stříkáme lísku insekticidními přípravky. Pomáhá také dezinfekce půdy hexachloridem nebo vhodným organofosfátem.
Nebezpečným škůdcům je i roztoč lískový.
Napadá puky lísek, které se zduří a předčasně raší. Roztoči se množí v napadených poupatech v průběhu celého roku.
Silně napadené větvičky někdy i usychají. Napadené větve musíme odstranit a spálit. Doporučuje se také postřik slabě vápenatým roztokem (2%) v době, kdy jsou pupeny již trochu nabobtnalé. Postřik provádíme za slunečného dne, při takovém počasí roztoč vylézá na povrch pupenů.
Nezapomínáme ani na mechanickou ochranu. Důsledně sbíráme opadané oříšky, ať jsou prázdné, červivé nebo i jinak poškozené a spálíme je.
Na podzim také hodně prokypříme půdu pod lískou i okolo ní, abychom zahubili larvy v zemi, nebo pokud můžeme, pořídíme si slepice, kterým larvy chutnají.