zdroj Pixabay

ŠEŘÍK – JAKÝ DRUH SI VYBEREME

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Šeřík kvete na jaře, a proto je neodmyslitelnou součástí pestrobarevné jarní zahrady. Přestože je nejkrásnější v době květu, udělá nám radost i později v létě, kdy například svým bohatým svěžím olistěním poskytuje příjemný stín. Když se rozhodneme vysadit krásný dekorativní keř do naší zahrady, máme na výběr několik druhů. Pak se také musíme rozhodovat, kam šeřík umístíme, protože se navzájem liší hlavně výškou – a to je velmi důležitý kompoziční prvek.

Jaké šeříky můžeme vybrat

Rozeznáváme několik druhů šeříku a většinou se liší především výškou, které tyto okrasné keře mohou dosáhnout. Výška by tedy měla být pro naši volbu rozhodujícím faktorem. Místo vybíráme pečlivě, aby dřevina měla na svůj růst dostatek místa.

Nejčastěji se u nás pěstuje šeřík obecný (Syringa vulgaris), který může dosáhnout výšku až 5 metrů a také zabere více prostoru. Proto jej volíme pro pozadí dřevin. Jeho květy jsou bílé až krémové, růžové, fialové, purpurové…mohou být plné, poloplné i jednoduché. Tento druh hodně odnožuje.

Š. čínský (S. chinensis) patří také k vyšším (asi do 3 a půl metru do výšky, ale více do šířky). Jeho květy jsou drobnější, ale hustší. Využívá se také spíš do pozadí, krásně se vyjímá ve skupinách, ale nádherný je i jako solitér. Barva jeho květu je fialová a růžová. Tento druh neodnožuje.

Naopak do popředí či do střední části rostlinných kompozic se hodí š. malolistý (S. microphylla). Je nižší než jeho příbuzní, dorůstá do výšky asi do 1 až 1,5 metru, je však kompaktnější, hustší. Hodí se i do menších prostor, dokonce bychom ho mohli postavit i do většího květinového záhonu, a dá se pěstovat i ve větších vegetačních nádobách. Jeho květy jsou drobné nejčastěji fialové, nachové až tmavě růžové, s intenzivní vůní.

Co potřebuje, aby se mu dařilo

Šeříkům se daří na slunci, ale mohou dobře růst i v polostínu.
Vyhovuje jim propustná, úrodná a také přiměřeně vlhká půda s mírným obsahem vápníku. V půdách kyselejších se jim moc nedaří. Po dobrém zakořenění snese keř i více sucha.
Pokud chceme pěstovat šeřík jako atraktivní stromek, je nutné abychom jej udržovali pravidelným řezem.

Výsadba a pěstování

Pokud si pořídíme šeřík s neporušeným kořenovým balem, lze jej vysazovat během roku. Ideální dobou pro výsadbu je ale jaro nebo podzim. Naočkované velkokvěté kultivary je třeba vysadit hlouběji (asi o 10 cm). Po výsadbě dřevinu pravidelně zavlažujeme.
Abychom podpořili kvetení, můžeme dřevinu přihnojovat kvalitními vícesložkovými hnojivy.
V dalším roce nezapomeneme na řez, při kterém zkrátíme jednoleté výhony na polovinu, aby se keř dobře rozkošatil. Důležitý je také zimní prosvětlovací řez, kdy odstraníme suché, poškozené, příliš zahuštěné a křižující se větve. Někdy je třeba provést i radikální seříznutí a šeřík zmladit, možná nebude hned kvést, ale do formy se zase brzy dostane.
Šeřík obecný se rozmnožuje pomocí semen nebo kořenovými výmladky. Zvláště ve stáří je šeřík obecný typický častým odnožováním.

Dobrá rada na konec

Pěstování šeříku zvládne i úplný začátečník. K nejdůležitějším úkonům, na které se nesmí zapomínat, patří snad jen odstraňování odkvetlých květů. Aniž se keř zbytečně vysiluje tvorbou semen.