Ve skleníku se objevil nepřítel. A správný zahrádkář nezaváhá, musí jít rostlinám na pomoc. Máme sice možnost koupit si razantní širokospektrální chemický přípravek, ale přece jen jako ochránci přírody a zastánci pěstování zdravé zeleniny hledáme jinou cestu.
Domácí přípravky proti škůdcům ve skleníku
Jak si udělat domácí vlastní ochranné bio přípravky? Snadno – a ušetříme nejen peníze, ale i životní prostředí a mnoho živých tvorů na zahrádce. Zkusme tedy zakročit proti škůdcům bez použití chemie. Rozhlédneme se po zahrádce nebo v blízkém okolí. Určitě tu najdeme dostatek surovin na přípravu účinných a šetrných postřiků. Dobře nám poslouží například žlutý vratič, jemně chlupatý pelyněk, vděčný aksamitník, anebo zahradní bylinky.
Rostliny pomáhají rostlinám
Na vratičový macerát potřebujeme 500 g čerstvé kvetoucí natě vratiče (Tanacetum), kterou rozmixujeme v teplé vodě spolu s 15 ml tekutého mýdla a necháme 24 hodin louhovat. Pak macerát přecedíme, doplníme vodou do objemu 8 litrů a stříkáme.
Stejný recept (jako na vratič) můžeme použít i z čerstvé natě akasmitníku – afrikán (Tagetes). Postřik si můžeme připravit i ze sušené rozdrcené natě (200 g) zalité 700 ml alkoholu (50 procentní). Po 48 hodinách louhování přefiltrujeme, přidáme 15 ml tekutého mýdla a zředíme vodou na 7 litrů.
Volně v přírodě roste divoká aromatická rostlina pelyněk (Artemisia), z níž si také připravíme ochranný postřik, který udrží škůdce v bezpečné vzdálenosti. Čerstvě nasekané listy (cca 130 g) zalijeme 2 litry vroucí vody a necháme louhovat do vychladnutí, pak přes sítko přelijeme do rozprašovače. Pokud k roztoku přimícháme mýdlo, můžeme jej použít i na okrasné rostliny. (Někdo přidává i rostlinný olej.)
Na zahrádkách nám rostou třeba dobromysl, majoránka, mateřídouška nebo tymián. Budeme potřebovat 300 g sušené kvetoucí natě zvolené bylinky. Zalijeme 5 litry horké vody, přidáme 15 ml tekutého mýdla a necháme louhovat 48 hodin. Přecedíme, zředíme vodou na 8 litrů a stříkáme.
Pomoci může i tabák
Tabák je sice našemu zdraví škodlivý, ale vodní výluhy z něj se na ochranu rostlin s úspěchem používaly již v 16. století. Dobré výsledky má i fumigační (vykuřovací) účinek, kdy se tabák určený do dýmek večer zapálí a nechá v uzavřeném skleníku dýmat a ráno prostor dobře vyvětráme. Tabák je dost razantní, a dokonce nám vypudí i vosy. Vhodné je využít často používanou včelařskou pomůcku dýmák neboli kuřák.
Roztok z draselného mýdla
Jednoduše si můžeme připravit roztok (1 až 2 procentní) z běžně dostupného draselného mýdla, jímž stačí postříkat listy zespodu. Ten ničí i vajíčka některých škůdců.
Jak na bio ošetřování
Zeleninu ošetřujeme zásadně brzy ráno nebo potom až večer.
Aby nám přípravky dobře účinkovaly, je třeba postříkat důkladně zeleninu, a hlavně nezapomeneme i na spodní strany listů.
I při použití přírodních postřiků je třeba dodržet mezi aplikací přípravku a sklizní zeleniny několikadenní odstup. Jen při použití mýdlového roztoku postačí sklizenou zeleninu krátce po postřiku pouze omýt vodou.