zdroj Pxhere

ŠAFRÁN NA ZAHRÁDCE

In Bylinky, Okrasná zahrada by walsla

Známá rčení „Je toho jako šafránu“ nebo „Šetřit s něčím jako se šafránem“ znamená, že je určité věci velmi málo, a že má vysokou hodnotu. Šafrán je koření získávané z květů šafránu setého – je velmi vzácné a také velmi drahé. Jídlům dodá exotickou chuť, a navíc je zdravé.

Šafrán setý

Šafrán setý (Crocus sativus) je krásná jemná vytrvalá rostlina s malou hlízkou. Patří do čeledi kosatcovitých a pěstuje se pro čnělky svých něžných květů. Lidově se mu také říká krokus, krocin, krocinka, kročec, šegra, šegráň…
Dorůstá jen do výšky cca 20 cm. Květy se objevují na podzim, v říjnu, někdy i počátkem listopadu současně s uzoučkými listy, které vyrůstají ze šupinaté hlízky. Květ je fialově namodralý a ven z něj vyčnívá červenooranžová rozvětvená blizna.

Častěji než šafrán setý se u nás pěstují podobné druhy, které jsou méně náročné a zaručeně každoročně pokvetou. Je to například šafrán podzimní (C. kotschyanus syn. zonatus) a šafrán sličný (C. speciosus).

Pěstování a požadavky rostliny

Krokusy nejlépe vyniknou v malých skupinkách – na volnách místech mezi nízkými trvalkami. Dobře se doplňují s hvozdíkem, trávničkou, mateřídouškou a kostřavou. Pokud se rozhodneme šafrán pěstovat, je třeba znát jeho požadavky.

Stanoviště: Vyžaduje teplejší oblasti, jižní stranu se slunečním světlem.
Půda: Šafrán potřebuje lehkou, propustnou hlinitopísčitou půdu dobře zásobenou živinami a vodou. Nesnáší těžkou jílovitou.
Výsadba: Většinou v měsíci květnu hlízy vykopeme a usušíme. Probereme je, vytřídíme a uskladníme až do konce léta. Koncem léta pro ně připravíme půdu a vysadíme je do hloubky 6 až 8 centimetrů, jednotlivé hlízky asi 10 cm od sebe. Bohužel v obchodech se většinou objevují až později na podzim s ostatními cibulnatými a hlíznatými rostlinami, proto se stává, že už vykvete i v suchém sáčku.
V mnoha zahrádkách kazí zahrádkářům radost z krokusů hraboši a myši, kteří si na jejich hlízkách pochutnávají. Nebezpeční hlodavci jsou v některých místech a v některých letech přemnoženi. Můžeme vyzkoušet výsadbové misky či košíky, které jsou výhodné právě pro výsadbu cibulovin a hlíznatých rostlin.
Sběr: Z květů se sbírají pouze blizny – doba kvetení trvá 2 až 3 týdny.
Množení: Rozmnožuje se dceřinými hlízkami.
Přezimování: V zimě je chráníme nižší vrstvou kompostu nebo rašeliny a na jaře tento kryt odstraníme.