zdroj Pxhere

ALERGIE A ZAHRÁDKA PRO ALERGIKY

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Různými alergiemi trpí dnes stále více a více lidí. Boj s alergií není jednoduchý a každý alergik, musí být velmi opatrný, aby neohrozil své zdraví. Je však možné, aby i alergik mohl „žít“ na zahradě a pečovat o své oblíbené rostliny? Vždyť právě tady hrozí větší nebezpečí než za zdmi našeho bezpečného domova. A přece! Je však důležité udělat některá opatření jak v domě, tak i na zahrádce.

Pozor na agresivní pyl

V zahradě je největším nebezpečím pro alergiky pyl. (Pyl je soubor drobných samčích pohlavních buněk semenných rostlin; má většinou žlutou barvu.) Může totiž vyvolat alergickou reakci, a to jak mírnou, tak i velmi silný astmatický záchvat. Nejhorším obdobím je samozřejmě jaro (a předjaří), kdy začínají kvést některé rostlinné druhy (lísky, vrby, břízy…) a pyl se pomocí větru dokáže dostat velmi daleko.
Přesto se však alergici nemusí pěstovaní rostlin na zahrádce či na okenních parapetech bát. Důležité je pěstovat takové druhy, které mu alergickou reakci nevyvolají.

Trávník – voda – živý plot

Tráva je jedním z nejnebezpečnějších alergenů, trávník si tedy raději odpustíme a nahradíme jej neškodnými půdopokryvnými trvalkami, nebo kameny či dlaždicemi…
Jak je to s vodou na alergikově zahrádce? Doporučuje se pouze voda tekoucí, která báječně pročistí vzduch. (Na stojaté vodě se obvykle usazuje velké množství obávaného pylu.)
Na živé ploty vybíráme vhodné dřeviny, které nekvetou a které nemusíme často stříhat. Ideální náhradou by mohly být stěny z bezpečných popínavých rostlin například: plamínek (Clematis), tavolník (Spiraea), zlatice (Forsythia), trojpuk (Deutzia), Vajgélie (Waigela), kalina (Viburnum), hortenzie (Hydrangea), zajímavá divoká réva přísavník (Parhenocisssus), nevoňavé popínavé růže…

Nevhodné pro alergiky

Zcela nevhodné jsou kvetoucí a intenzivně vonící druhy. Naprosto nevhodný je například oblíbený ptačí zob (Ligustrum vulgare), vyvarujeme se například slunečnice (Helianthus), aksamitníku (Tagetes), atraktivních okrasných trav, zlatobýlu (Solidago) i třapatky (Rudbeckia) atd. Nebezpečný je i šeřík (Syringa vulgaris), aromatický pustoryl (Philadelphus coronarius), komule (Buddleia davidii)…

A samozřejmě v blízkosti alergikovy zahrádky by neměly růst lísky (Corylus), topoly (Populus), břízy (Betula), vrby (Salix), javory (Acer), borovice (Pinus) atd.

Nebezpečí nejen pro alergiky

Příroda může paradoxně znamenat nebezpečí nejen pro alergiky. I zdravý člověk by měl být při práci s určitými druhy rostlin opatrný a používat ochranné pomůcky (třeba pracovní rukavice apod.)
Alergie je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme.  Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí.