Konec léta a začínající podzim – příroda nám nabízí mnoho svých darů. Jsou to například jedlé plody jednoho z našich nejkrásnějších keřů. Hloh nás překvapuje dvakrát (stejně jako černý bez) – na jaře krášně bíle kvete a na podzim nám naděluje chutné a zdravé malvičky.
Hloh jedno i dvousemenný
Hloh obecný (dvousemenný) (Crataegus laevigata) je trnitá listnatá opadavá dřevina (keř nebo strom). Rozšířený je hlavně v západní a střední Evropě, roste většinou na okrajích lesů, podél potoků a mezí. Vyhovují mu polostinná místa, přiměřeně vlhká, propustná a výživnější půda.
V zahradách se využívá na výsadbu živých plotů. Můžeme tu vidět i další náš domácí druh: hloh jednosemenný (Crataegus monogyna) – jejich zastoupení v přírodě je skoro stejné. A účinné látky, působnost a použití jsou shodné. Rozeznáme je podle počtu listových laloků a jejich hloubky.
Hloh jednosemenný má hluboké v počtu 3 až 7, zatímco u hlohu obecného jich je jen 3 až 5 a jsou mělčí. Dalším rozdílem je počet semen v plodu – malvičce (1 semeno a 2 semena u h. obecného). Pěstovat se však mohou i dekorativnější prošlechtěné kultivary s velkým a atraktivním květenstvím. Mezi nejznámější patří například: C. laevigata ´Paul´s Scarlet´ anebo ´Roseo Plena´. Šlechtěné odrůdy hlohu však nemají žádné léčebné účinky.
Bílé květy a červené plody
Ne právě příjemně vonící květy hlohu jsou bílé až růžové, rostou v chocholících už od začátku května až do konce června. Plody dozrávají v září až v říjnu – jsou to červené kulovité malvice.
Na listech často ulpívá medovice puklic a mšic, proto je vhodné mladší stroky včas ošetřit postřikem.
V lidovém léčitelství se používají hlavně sušené květ na přípravu odvaru či nálevu. Má velmi příjemnou vůni a chuť –posiluje a zlepšuje srdeční činnost, snižuje krevní tlak, má uklidňující účinek. Používá se také při nespavosti. (Výborná je kombinace s rakytníkem řešetlákovým.)
Stejné účinky mají i méně používané plody. Drobné malvičky – nebo také hložinky, se sklízejí v době plné zralosti. Tedy dřív, než se plody začnou scvrkávat a dřív, než přejdou mrazem. Jsou chutné a dobře stravitelné. Obsahují vitamíny C, B, karoteny, cukry, pektiny, flavonoidy, třísloviny, glykosidy.
Výborná marmeláda z hložinek
Budeme potřebovat 1 kg malviček (hložinek), půl litru vody a 500 g cukru (nebo medu).
Vše vaříme v hrnci na mírném plameni až do změknutí. Prolisujeme přes síto a necháme na mírném ohni vařit, dokud nevznikne rosol. Pak naplníme do předehřátých sklenic, zavíčkujeme a při 90 °C sterilujeme 15 minut.