autor lovestruck

ZAHRADA – JAK SI USNADNIT PRÁCI 1/III

In Bylinky, Okrasná zahrada, Ovoce, Poradna, Zelenina by walsla

Každý člověk přemýšlí, jak si usnadnit práci – a pokud je navíc majitelem zahrádky, pak samozřejmě uvažuje, jak si ulehčit pěstitelské práce, a přitom dosáhnout co nejlepších výsledků. Jak zapojit do procesu samotnou přírodu. Je však třeba pochopit přírodní principy a pak je samozřejmě v naší zahrádce aplikovat.

Jak na kvalitu půdy

Co dělat, abychom museli vynaložit co nejmenší námahu při obdělávání půdy? Důležité je odstranit dřeviny staré, nemocné a ty, které už neplodí. Ty zdravé zpracujeme v zahradním drtiči a štěpky využijeme na bio zahrádku, mulčování nebo na kompost.

Musíme si také poradit s plevely. Lze využít černou folii na přikrytí půdy, nebo plevele „zadusíme“ výsevem rostlin. Jedná se o jeteloviny pěstované na krmení nebo o rostliny pro zelené hnojení, které vylepšují kvalitu půdy (strukturu, obsah humusu i dusíkatých látek).
Kyselost půdy lze na požadovanou hodnotu upravit přidáním přírodních hnojiv (mletý vápenec, dolomit, rašelina, vhodné horniny), nebo obohaceného kompostu či kompostovaného hnoje. Ty je nejlepší zapravit do půdy už na podzim.

Plevel jako přírodní identifikátor

Přírodními identifikátory jsou v tomto případě plevele rostoucí na našem pozemku, podle nichž můžeme poznat druh půdy.
Tak například: přeslička rolní (Equisetum arvense), pryskyřník plazivý (Ranunculus repens), podběl léčivý (Tussilago farfara) nebo máta rolní (Mentha arvensis) – rostou na vlhké až podmáčené půdě.

Na kamenité půdě najdeme srpek obecný (Falcaria vulgaris), pumpava obecná (Erodium cicutarium), zrcadlovka nebo také zvoněnka Venušina (Legousia speculum-veneris).

Hluchavku nachovou (Lamium purpureum) či pomněnku rolní (Myosotis arvensis) najdeme na půdě provzdušněné, ale dostatečně vlhké.

Na zhutněné půdě roste pcháč rolní (Cirsium arvense), přeslička rolní (Equisetum arvense), jitrocel větší (Plantago major) nebo také pampeliška – smetanka lékařská (Taraxacum officinale).

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), tomka vonná (Anthoxanthum odoratum), přeslička rolní (Equisetum arvense) nebo třeba kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) rostou na půdě, která má nedostatek živin.

Výsadbový materiál a skleník

Samozřejmě výsadba dobrého rostlinného materiálu znamená nemalé finanční náklady. A pokud chceme ušetřit, musíme zajistit jeho dobrý zdravotní stav i jistotu odrůdové pravosti.
Informace o vlastnostech vhodných druhů a odrůd, které jsme se rozhodli si namnožit sami, získáme z odborných zdrojů (literatura, internet).

Rozhodneme-li se i pro rozmnožování rostlin, pak je vhodné postavit si vlastní pařeniště, fóliovník nebo skleník. Přestože se nám bude zdát počáteční investice větší, docela určitě se nám vyplatí. A samozásobování rozmnožovacího materiálu je sice práce navíc, ale ušetříme pak nemalé prostředky za nákup dřevin, stejně jako sazenic zeleniny, bylin i okrasných rostlin.