zdroj Pixabay

KRÁLOVSKÝ OŘEŠÁK

In Ovoce, Poradna by walsla

Ořešák královský je známá ovocná dřevina. Jeho plody, ořechy jsou ideální potravinou obsahující množství vysokohodnotných bílkovin, těch nejlepších tuků a také minerálů, stopových prvků a vitamínů. To by bylo, abychom to nevěděli my lidé, když to vědí i veverky, plchové, myšky i ptáci!

Známý ořešák

Ořešák královský (Juglans regia) nebo také Jovis glans (Jupiterovy ořechy) je statný opadavý listnatý strom, který může dosahovat i více než 45 metrů.
Jeho poměrně tuhé tmavozelené listy, ale i pupeny a vlastně všechny měkké části rostliny mají typickou ořešákovou vůni. Kvete v dubnu a květnu, samčí květy jsou dlouhé žluté až žlutozelené jehnědy (vyrůstají na loňských větévkách), samičí květy na konci letorostů mají 2 laločnaté blizny.

Je to jedna z nejčastěji pěstovaných dřevin – a to hlavně kvůli plodům, vlašským ořechům, ale také pro jeho kvalitní a rychle rostoucí dřevo. Jeho domovinou je pravděpodobně Balkán, Přední a střední Asie, odkud se do ostatních částí světa začal ořešák rozšiřovat už ve starověku. U nás ve střední Evropě se objevil asi v době bronzové. Mezi význačné producenty ořechů se řadí Francie, Řecko, Bulharsko a Rumunsko, v Americe je to Kalifornie a na jihu Chile.

Plodit začíná až cca po 15 letech – plodem je známý vlašský ořech. Je obalený zdužnatělou češulí s kamenným oplodím. Z dospělého stromu lze za dobrého roku běžně sklízet až 50 kg ořechů.

Jak pěstovat ořešák

Vyhovují mu vlhké nížinné oblasti, kde je v lehčí, ale dostatečně hluboké půdě hodně humusu a vápníku. Potřebuje hodně světla a také teplo. Dobré stanoviště je teplý svah na výsluní, s dobrým osvětlením. Pro zdravý a bujný růst je velmi důležitý dostatek vody v půdě, zejména v období od tvorby listů a intenzivního růstu plodů, kdy se dotváří jádro.
Při nedostatku půdní vláhy strom předčasně stárne a vysychá. Životnost stromu závisí na hloubce zakoření, proto je nevysazujeme na suchém stanovisku s mělkou a kamenitou půdou, ale s hlubokou hlinitou půdou s neutrální reakcí.
To, že ořech dokáže růst i v podmínkách horších podmínkách, ještě neznamená, že bude mít dobře vyvinuté plody.

Proč zrovna královský

Druhový název „královský“ naznačuje sílu a bujnost růstu – strom zabírá velký prostor ve snaze přerůst a zastínit okolní rostliny, a zvítězit tak v boji o vodu a živiny. Kořeny a listy totiž produkují chemické látky potlačující růst okolních rostlin, dokonce i trávníku, který bude zastíněn širokou korunou – s tím musíme počítat už při výsadbě.