Koupit si avokádo v supermarketu je sice jednoduché, ale pro nás stále zůstává exotickým ovocem. Existuje několik způsobů, jak z pecky vypěstovat avokádo, a získat tak skutečný stromek. Péče o mladou rostlinu se stane příjemně vzrušujícím zážitkem jak pro zkušené pěstitele, tak i pro začátečníky, protože avokádo je nenáročné.
Jaké ovoce si vybereme pro výsadbu
Přestože má avokádo téměř stoprocentní klíčivost, je třeba pro náš záměr najít ovoce co nejzralejší. Je také vhodnější, najdeme-li si větší plod, který bude obsahovat velkou pecku, protože bude mít větší potenciál a také energii pro svůj růst. (Pokud je avokádo ještě nezralé, necháme ho na slunném teplém místě, aby dozrálo. Chceme-li proces uspíšit, pak ovoce uložíme do neprodyšného sáčku s jablky nebo banány (uvolňují ethylen, který dozrávání urychluje).
Příprava na výsadbu – klíčení
Pecku nožem nebo jen nehtem očistíme (oloupaná bude klíčit rychleji) a dále si vybereme jednu z možností. Z tupé strany se vynoří kořen, poté praskne i horní část, ze které vyraší klíček.
1) Nejjednodušší je zapíchnout pecku špičkou nahoru do květináče s kvalitním substrátem (do hloubky asi 3 cm) a každý týden dobře zalít. Asi po 3 až 4 měsících se objeví klíček.
2) Chceme-li sledovat zajímavý proces klíčení, zapíchne ve 2 třetinách od tupého konce 3 párátka (asi 3 až 5 milimetrů hluboko) a dáme do skleničky, v němž bude dolní část pecky ponořena. Párátka avokádovou pecku udržují částečně nad vodou.
Voda by měla mít pokojovou teplotu (asi 23 °C) – klíčky se objeví do 2 měsíců. Závisí to na roční době, kdy klíčení probíhá.
- AVOCADO
- AVOKÁDO
- AVOKÁDOVÝ STROMEK
Výsadba avokáda
Než avokádo zasadíme, necháme kořínky zesílit, měly by být dlouhé cca 3 až 4 cm.
Připravíme si vhodnou nádobu (hloubka asi 10 cm), na dno dáme dostatečnou drenážní vrstvu (asi 2 cm). Doplníme lehkou kyprou propustnou zeminou (lehce kyselou obohacenou o vápník). Substrát si koupíme nebo sami namícháme: rašelinu s pískem, kompostem a zeminou (v poměru 1:1:2:1).
Opatrně, abychom neporušili kořeny, odstraníme z pecky párátka a zasadíme ji tak, aby její polovina vyčnívala nad povrchem. Stanoviště by mělo být světlé a teplé, neboť avokádo je náročné na teplotu (v době vegetace by měla být kolem 23 °C), teplota 10 až 12 °C je pro něj „smrtelná“. Ale pozor na přímé sluneční paprsky, ty by mohly rostlinu popálit. Vyhovovat mu bude severní okno.
V létě si můžeme avokádo dát do zahrádky pod stromy, chráníme jej před přímým sluncem.
Důležitý je také řez rostliny, kterým podporujeme rozvětvení. Zaštipujeme mladé větičky, když se na nich objeví 4 až 7 listů.
Nejaktivnější růst je během 3 měsíců po vytvoření listů, po této době dosáhne 50 až 55 cm a jeho růst se trochu zpomalí. (Běžná výška doma pěstovaného avokáda je asi 1,5 m.)
Opylování provádíme pomocí štětečku (pokud se nám vše podaří, mohl by se asi po 6 letech objevit plod).
Zálivka – jako každá tropická rostlina potřebuje avokádo cítit vlhkost vzuchu, zaléváme 1 až 2 x týdně, v zimě přísun vody omezíme. Vzdušná vlhkost podpoří růst a zdraví rostliny – stačí pravidelný postřik listů z rozprašovače, nebo zajistit odpařování z podmisky.
Hnojení v době vegetace jednou za měsíc vhodným minerálním hnojivem.
Přesazování – během prvních pěti let vždy na jaře do větší nádoby. Později už přesazujeme jednou za 2 až 3 roky.
Starosti s avokádem
Listy žloutnou – avokádo má příliš vody. Pokud voda chybí – listy hnědnou.
Rostlina schne, listy opadají – vzduch je pravděpodobně příliš suchý, nebo i vysychání půdy.
Listy jsou pokryty tmavými skvrnami a opadávají – možná bylo avokádo vystaveno průvanu, nebo utrpělo mechanickou újmu.
- KLÍČENÍ
- NOVÝ VÝHONEK
- MALÁ ROSTLINKA