zdroj Pixabay

HOKAIDO – JAK PĚSTOVAT ORANŽOVÝ ZÁZRAK

In Poradna, Zelenina by walsla

Podzimní zahradu si už nedovedeme představit bez typické dekorace: oranžových kulatých plodů dýně. A samozřejmě nejpopulárnější jedlou dýní je ta s exotickým jménem: hokaido. Díky dekorativnímu vzhledu ji známe všichni. Vyzkoušejme si vypěstovat oranžový zázrak, který posiluje naši imunitu, z něhož se dá uvařit třeba chutná dýňová polévka a který se stane ozdobou zahrady či domova, a to nejen o Halloweenu.

Dýně je ozdobou zahrady

Dýně hokaido patří stejně jako její obrovské sestry do rodiny tykve velkoplodé (Cucurbita maxima). I když to podle velikosti a hmotností plodů nevypadá. Hokaido váží většinou jen do 2 kilogramů, zatímco její velké příbuzné mohou dorůst až do sta kilogramů. Zářivě oranžově zbarvená dýně hokaido – ve světě je také známá jako Uchiki Kuri.

Jak pěstovat hokaido

Ať už chceme pěstovat hokaido kvůli dekorativnímu vzhledu, abychom vyzdobili vchod domu či zahradu, nebo abychom z ní uvařili chutné jídlo – není to tak složité. Podívejme se, co taková dýně potřebuje:
Základem úspěšného pěstování dýně hokaido je středně těžká půda s dostatečným množstvím vláhy a hodně bohatá na živiny. Než se pustíme do výsevu semen, nezapomeneme přidat kompost nebo rozleželý chlévský hnůj, který bude důležitým zdrojem prospěšných látek – dýně si pak na takto připraveném místě libuje.

Semínka můžeme vysévat přímo na záhon – v druhé polovině května. Ideální je vybrat si odolné odrůdy (hlavně padlí bývá největším problémem u pěstování dýní). Připravíme si jamky hluboké asi 3 až 5 cm.
Pokud se rozhodneme přepěstovat si sazenice, pak je vhodná doba začátek dubna. Semena dáme do výsevního substrátu (asi 2 až 3 cm hluboko). Vzejdou rychle a budou potřebovat nejen dostatek rozptýleného světla, ale také vláhy a stálou teplotu. Zhruba po 3 týdnech je přesadíme do větších nádob. Ven na záhon je vysazujeme po ledových mužících v druhé polovině května. Do jamky přidáme hnojivo a kompost, abychom sazenicím zajistili dostatek vlhkosti mulčujeme (trávou nebo slámou).
Nepřítelem mladých rostlinek bývají slimáci, musíme je chránit.

Dýně potřebuje prostor

Dýně potřebují hodně prostoru, pěstujeme je na vzdálenost 90 až 130 cm, protože musíme počítat s tím, že se pořádně rozrostou. Nejlépe jí vyhovuje, když je někde zcela stranou mimo zeleninové záhony. Nesnáší totiž těsné sousedství některých plodin, Kvůli možnému přenosu houbových nemocí nepěstujeme dýně v blízkosti okurek, rajčat a brambor (a hlavně nikdy ne po nich). Protože je o rostlina teplomilná, musíme jí najít teplé místo se slunečními paprsky.
Během vegetace je třeba rostliny odplevelovat, dokud nevytvoří souvislý porost.
Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, potřebnou vláhu si proto obstarají samy. Ale dopřejeme jim vydatnou zálivku hlavně z počátku růstu, pak během tvorby květů a plodů a také v případě dlouhodobého sucha. Zaléváme ke kořenům, ne na listy, abychom se vyvarovali šíření plísní.

Když rostliny dorostou do větších rozměrů, můžeme k nim dát oporu, po které se mohou plazit. Výhony dýně hokaido během růstu zkracujeme na délku cca 2 metrů – rostlina se rozvětví a bude mít více plodů.
Se sklizní můžeme začít už koncem srpna, kdy už mají plody sytě oranžovou barvu, tvrdou slupku a dřevnatou stopku.