Zazimování zahrádky je důležitou činností právě nyní koncem listopadu. Věnujeme naší zahrádce ještě péči a pozornost, aby rostliny příští období přežily bez nehody a my se mohli v příštím roce opět radovat z jejich krásy. Při očistě uklízíme i spadané větve a větvičky – nepálíme je, ale posekáme v drtiči a použijeme do kompostu.
Zazimování a okrasné dřeviny
Jestliže nám ještě počasí přeje a je slunečno, zaléváme všechny nově vysazené dřeviny – hlavně jehličnany a stálezelené keře, ale také ty rostliny, které pěstujeme ve vegetačních nádobách. Choulostivější druhy raději obalíme jutovinou, rohožemi či netkanou textilií tak, aby jejich vrchní část vyčnívala ven.
Pokud máme na zahrádce solitérní dřeviny, pro jistotu jim zkontrolujeme, mají-li v pořádku opory a jsou-li k nim dobře přivázané, aby je během zimy silný vítr nevyvrátil. Nezapomeneme také na svázání sloupovitých jehličnanů, které těžký sníh poškodí velmi snadno.
Nižší keře chráníme před zimou vrstvou suchého listí, které k nim nahrneme, a některé můžeme přikrýt jehličnatým chvojím.
Pozor – krátce před příchodem zimy už dřeviny raději nestříháme.
Trávník v zahradě – naše pýcha
Z trávníku během celého listopadu pravidelně vyhrabujeme všechno spadané listí, opadané větvičky, plody i kůru z okolích stromů a keřů. Ještě je možné pomocí herbicidu likvidovat agresivní a vytrvalé plevele.
Teď už na trávník neaplikujeme hnojivo – na to jsme měli čas do konce října.
A jakmile začne mrznout – raději už na trávník nevstupujeme.
Vodní plocha – krásné jezírko
Jezírko nemusíme na zimu vypouštět – tuto činnost stačí udělat jednou za 2 až 3 roky. Důležité je, abychom hladinu pravidelně čistili. Sbíráme napadané listí i další biologický odpad (větvičky a podobně). Velmi praktické jsou sítě, které natáhneme nad jezírko. Výhodné jsou zejména pokud v jeho blízkosti rostou opadavé listnaté stromy a keře.
Lekníny dobře přezimují v hloubce cca 80 cm. Máme-li jezírko mělčí, je nutné je před zimou vybrat stejně jako další choulostivější druhy vodních rostlin (například vodní hyacinty) a umístit je do nádoby s vodou ve světlé a chladné místnosti, kde přečkají do jara. Mráz by jim mohl velmi ublížit.
Chováme-li v jezírku ryby, tak jistě víme, že dobře přezimují v hloubce minimálně 100 cm.
Pobřežní rostliny a trávy také ošetříme – ostříháme jejich suchá stébla a trsy. I nyní koncem podzimu je ještě vhodný čas na rozdělení hodně starých trsů pobřežních rostlin.