zdroj Pixabay

ŠALVĚJ – ANEB BABSKÉ UCHO 2/III

In Bylinky, Poradna by walsla

Šalvěj je bylinka uznávaná lidovými léčiteli i moderní vědou a v gastronomii nám udělá zázraky. Pokud si ji nemůžeme pěstovat, zkusme ji získat od sousedů, přátel, nebo si ji koupímet v lékárnách. Nabízejí pastilky při nachlazení, bolestech v ústech a v krku, případně si vybereme sušenou drogu na nálevy či odvary i tinktury.

Babské ucho aneb prospěšná šalvěj a její využití

Šalvěj neboli babské ucho obsahuje silici se salviolem, kafrem, tujonem, borneolem a cineolem, triterpenoidy, lakton, katechinové třísloviny, pryskyřice, i látky podobné ženskému hormonu estrogenu a vitaminy z řady B.
Bylinka byla odpradávna považována za mocný všelék. Také její jméno pochází z latinského slova „salvare“ a to znamená léčit. Účinky šalvěje jsou velmi rozmanité a vždy se využívala především v lidovém léčitelství.

Šalvěj vnitřně i zevně

Zevně se využívá na obklady, protože podporuje hojivé procesy kůže i sliznic.
Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým účinkům se využívá nejčastěji při vnitřních i vnějších zánětech a také poraněních.
Pro své antibiotické účinky se využívá k léčbě gynekologických zánětů, zánětů zažívacího ústrojí, zánětů močových cest, při bolestech v krku a angíně.
Látky v šalvěji lékařské podporují správnou funkci cest dýchacích, má vynikající účinky při respiračních onemocněních. Zvyšují naši přirozenou obranyschopnost, využívá se při kloktání, zmírňuje nadměrné pocení (proti potové a deodorační účinky se využívá v řadě přírodních deodorantů).
Pomáhá při poruchách trávícího ústrojí, napomáhá dobrému trávení, povzbuzuje vylučování žluče a moče.

Šalvěj má pozitivní účinky také na nervovou soustavu a na krevní oběh.
Harmonizuje rovnováhu u žen v předmenstruačním období, pomáhá jak při nepravidelné menstruaci, tak i v přechodu. Účinky šalvěje se spojují také s potencí, sexuálním životem a plodností, neboť šalvěj lékařská obsahuje fytoestrogeny, které působí v lidském těle jako náhrada hormonů a jsou pozitivní jak pro ženy, tak i pro muže. (Šalvěj je například součástí i některých prodávaných tablet pro muže, které slibují nejen lepší potenci ale také podporu erekce.)

Zajímavost s thujonem

Šalvěj obsahuje také (ovšem jen ve velmi malém množství) thujon, který může být ve vyšším množství rizikovým a mohl by i poškozovat játra.
(Thujon je neurotoxický jed stimulující centrální nervovou soustavu.) Tzv. levotočivý alfa thujon najdeme v tújích, a právě také v šalvěji a tzv. pravotočivý beta thujon je obsažen ve vratiči a pelyňku. Jeho množství je však v těchto bylinách zcela zanedbatelné, aniž by mělo vliv na zdraví člověka. proto není třeba se bát.

Pro jistotu však je vhodnější používat šalvěj – jak radili už staří léčitelé – jen po určitou dobu. Nedoporučuje se také epileptikům, citlivým lidem, těhotným či kojícím ženám a malým dětem.