zdroj Publicdomainpictures

KDO BY NEZNAL SLONÍ NOHU

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Je to nepřehlédnutelná pokojová rostlina exotického vzhledu s dekorativními listy. Upoutá naši pozornost hned po příchodu do interiéru. Nejzajímavější je jistě její tlustý nabobtnalý stonek základny, kam si rostlina ukládá vodu a z nějž jako z fontány vyrůstají dlouhé listy.

Známá neznámá bokarnea

Bokarnea tlustokmenná (Beaucarnea recurvata, dříve Nolina recurvata) je sukulentní rostlina trsovitého až stromovitého vzrůstu pocházející ze suchých oblastí Mexika. Lidový název je sloní noha,  v angličtině je to “Ponytail palm” nebo také „Elephant´s foot“ – její jakoby oteklý dolní kmen rostliny totiž připomíná sloní nohu. Ve ztluštělé spodní části kmene se hromadí voda připravená jako zásoba na období sucha. Tím se rostlina přizpůsobuje pouštnímu prostředí, kde je během roku jen velmi málo srážek.
Její dlouhé úzké kudrnaté, tmavě zelené listy jakoby stékají z hrubší hnědé základny podobně jako voda ve fontáně. Ve svém přirozeném prostředí může dorůst do výšky až 8 metrů – pokud ji však pěstujeme doma, roste velmi pomalu a svého maxima (cca 90 cm) by dosáhla až po mnoha letech.

Sloní noha není na pěstování náročná

Bokarnea se používá jako pokojová a okrasná rostlina, zejména mladší exempláře jsou vhodné jako pokojové rostliny. Patří k rostlinám nenáročným, mohou je bez obav začít pěstovat i začátečníci. Protože hnědý rozšířený stonek připomíná škrabadlo… bude se asi líbit hravým kočkám. Musíme před nimi naši bokarneu chránit.

Stanoviště: Sloní noze se daří na světlém či mírně stinném místě. Pokud jí můžeme dopřát více světla – během několika týdnů se objeví nové svěží listy. Ale pozor přímé slunce by jí mohlo listy spálit. Stínům a slabému osvětlení naši novou pokojovku nevystavujeme.
Teplota: Rostlina je na rozdíl od většiny ostatních pokojových rostlin na zimu velmi odolná. Vyhovuje jí běžná pokojová teplota kolem 21 °C, ale neměla by klesnout pod 10 °C.
Zálivka: Přestože dokáže díky své vodní zásobě přežít i s malým množstvím vody, nejlépe se této rostlině daří, když je často zalévána. Vyžaduje vlhčí substrát, avšak ne přemokření. Ideální je zalévat ji důkladně jednou týdně.

Rosení: Vyhovuje jí vlhčí vzduch, takže hlavně v horkých dnech při vyšších teplotách je doporučeno občasné mlžení z rozprašovače. Nestavíme ji na velmi suchá místa (u zdroje tepla), okraje a špičky listů by začaly hnědnout.
Hnojení: Od jara a v létě hnojíme jednou za měsíc univerzálním hnojivem.
Přesazování: Pokud bokarnea dobře roste, stačí ji přesazovat jednou ročně, roste-li pomaleji, pak přesazujeme každé 2 až 3 roky. Nádobu nepotřebuje o moc větší (i když má velké množství kořenů), můžeme vyzkoušet vyšší květináč, aby dlouhé listy neležely na zemi.
Zemina: Sloní noha není náročná ani na substrát, nepotřebuje žádný speciální, důležité je, aby při přesazování dostala zeminu čerstvou.