zdroj Piqsels

VŘESOVIŠTĚ: VŘES ANEBO VŘESOVEC

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Pěstujeme na zahrádce vřes nebo snad vřesovec? Názvy jsou podobné… Nároky na péči jsou podobné… Ale přece jen se jedná o dvě rostliny. Obě rostliny patří do zahrádky, aby nás potěšily svými drobnými kvítky a ozdobily skalku či vřesoviště. Odlišují se od sebe dobou květu.

Rozdíl mezi vřesem a vřesovcem

Rozdíl mezi dvěma tolik podobnými rostlinami musíme hledat v době jejich květu. Zatímco vřes vykvétá už od konce léta a těší nás až do pozdního podzimu – vřesovec nasazuje poupata na podzim a zůstává naší radostí až do jara. Znamená to, že vysadíme-li je ve skupinkách, jejich vzájemnou kombinací docílíme, že nám skalka, záhony či vřesoviště pokvetou téměř po celý rok.

Uvidíme-li v zahradnictví vedle sebe vřes a vřesovec – většinou se nám bude zdát vřesovec hezčí – má výraznější a bohatší květy, u vřesu si zase všimneme výrazných zelených jehlicovitých lístků. Vřes i vřesovec mají i podobná lidová jména – je to zřejmě proto, že byly v minulosti často zaměňovány a botanikové je řadili k témuž druhu.

Vřesovec

Vřesovec (Erica) lidově nazýván např.: bano, šedivník, jindavec… Je to rod nízkých stálezelených keříčků (zahrnuje více než 800 druhů), ale z jejich domoviny v jižní Africe se jich do Evropy dostalo jen několik.
Většinou se jedná o drobné menší keře, které jsou plazivé, převislé nebo i vzpřímené. Jejich tenké větvičky mají světle hnědou kůru. Všechny vřesovce jsou stálezelené s nevelkými lesklými jehlicovitými listy (2 až 15 mm). Jeho květy (většinou v mnohokvětých vrcholových hroznech) jsou bílé i žluté, žlutooranžové i růžové, červené i fialkové nebo zelené.
Protože všechny květy na vřesovcích kvetou současně a rostliny jsou jimi přímo obaleny, jsou vřesovce vyhledávanou rostlinou zahrad i parků.

Vřes

Vřes (Calluna) s lidovými názvy jako například: břasa, břes, břeščák, hnidavec, chvojčina, suchotinka…je také menší stálezelený keřík dorůstající od 20 do 50 cm. Vykvétá od léta do podzimu krásnými droboučkými zvonkovitými kvítky nejčastěji s barvami růžové a fialové, ale také v bílé. Uschlé kvít zůstávají na rostlině a vytvářejí tak zajímavé dekorativní kompozice.Vřes je typickou vřesovištní rostlinou severní Evropy, Asie i Ameriky.