Mezi kořenovou zeleninu patří například mrkev, petržel, pastinák, tuřín, celer, řepa, ředkev, ředkvičku i vodnice… Nejčastěji pěstujeme mrkev, petřžel, celer – jako základ do polévek a omáček. Ale pěstujeme i zdravé ředkvičky, které milují dospělí i naše děti.
Mrkev a petržel základ kořenové zeleniny
Mrkev, ale i petržel roste nejlépe na záhřevných, lehkých půdách s vysokým obsahem organické hmoty. Na nich se také nejdříve sklízí. Na těžkých půdách se pomaleji vyvíjejí především rané odrůdy mrkve, které zde dosahují sklizňové zralosti později.
Mrkev patří mezi rostliny dvouleté – první rok vytváří kořen a listy, druhý rok pak kvete a přináší nám semena. Její semínka klíčí již při teplotě 3 až 4 ºC, proto se vysévá brzy na jaře, většinou v březnu, jakmile půda proschne.
Rané odrůdy (s kořeny tupě válcovitými, kulovitými nebo kónickými) se nazývají karotky. Mají dužinu jemnou a intenzivně zbarvenou. Pro celoroční pěstování mladé karotky lze vysévat postupně po třech týdnech s posledním termínem začátkem června. Semeno mrkve vzchází za 2 až 5 týdnů.
Jako mrkev je označována pozdní dobře skladovatelná odrůda s delšími kořeny. Pozdní mrkev určenou pro podzimní sklizeň sejeme v dubnu až květnu. Je však také možné vysévat ji před příchodem mrazů na podzim.
Petržel je také rostlina dvouletá. Může se pěstovat i na chladnějších stanovištích ve středních polohách. Stejně jako ostatní kořenová zelenina se pěstuje až ve druhém roce hnojení.
Časné odrůdy petržele sejeme na dobře připravený záhon již brzy na jaře, aby pak při vzcházení mohly využít jarní deště. Pokud je sucho, je třeba půdu ještě před výsevem dobře zavlažit. Petržel se může vysévat i postupně až do konce června. Stejně jako mrkev i petržel můžeme vysévat i na podzim, než přijdou mrazy.
Petržel vzchází až po sedmi týdnech, během vegetace (hlavně v červenci a srpnu) potřebuje zavlažovat, abychom podpořili její růst a vývoj.
Nejen děti milují ředkvičky
Ředkvička je určena pro rychlení a jarní pěstování. Výsev na rychlení začíná koncem února, do volné půdy dáváme od března do konce dubna. Po vysetí je třeba udržovat optimální vlhkost půdy – na dotek nesmí být mokrá, ale vlhká.
Semeno ředkvičky klíčí za 5 až 10 dní podle teploty půdy. Výhodné je provádět postupné výsevy, aby se sklizňové období prodloužilo a my si na ředkvičkách pochutnávali delší dobu – sklízíme je postupně probírkou, jak bulvičky dorůstají. Po vzejití jednotíme, během vegetace zavlažujeme a okopáváme.