Vavřín vznešený bude zkrátka nejen půvabnou součástí vaší zahrady, balkonu či domácnosti, ale také naším všestranným pomocníkem. Poslouží nám skvěle poslouží jak v kuchyni, tak i v domácí lékárně.
Bobkový list pochází z teplého Středomoří
Bobkový list nebo také vavřín vznešený (Laurus nobilis) má rád slunce, vždyť jeho domovem je oblast Malé Asie, ale pěstuje se v celém Středomoří. Jedním z jeho nevětších producentů je Turecko.
Je to krásný stálezelený dekorativní keř či strom a jeho listy se používají jako známé koření. Lidé tuto rostlinu pěstovali již dávno ve starověku. V antickém Řecku jej považovali za posvátnou rostlinu, vysazovali ho poblíž chámů a při různých rituálech jej pálili. Řekové z něj také vázali věnce pro vítěze atletických her. A ve středověku si lidé všimli i jeho účinků na naše zdraví.
Co ohrožuje náš laurus – aneb nemoci a škůdci
Bobkový list je sice poměrně odolný, ale má i své nepřátele. Ze škůdců si musíme dát pozor například na téměř neviditelnou svilušku – ta se objevuje hlavně při pěstování v pokoji. Vavřín, který je sviluškou napaden má na spodní straně listů stříbřité flíčky. Rostlinu také může napadnout houbové onemocnění antraknóza. Špičky listů nejprve ztmavnou a pak se skvrny rozšíří na celé listy. Ty napadené musíme hned odstranit, jinak by mohla rostlina uhynout.
Při pěstování bobkového listu se můžeme setkat také s fytoftorovým odumíráním (tzv. “dieback”). Rostlině také nejprve zčernávají listy, ale tmavnutí se může objevovat nejen na špičce, ale i ve středu listu, a dokonce i na větvičkách rostliny. V obou případech odstraníme napadené části a rostlinu ošetříme přípravkem proti houbovitým onemocněním.
Stříhání bobkového listu
Ať už pěstujeme bobkový list v zahradě nebo na balkoně, stříhání se prostě nevyhneme. Není třeba se však bát – je jednoduché a zvládne ho i začátečník bez zkušeností.
Vavřín, tedy bobkový list, je totiž velmi vhodnou rostlinou na tvarování. A pokud budeme například pravidelně stříhat spodní výhonky a lístky, můžeme ho tvarovat jako stromek na vysokém kmínku (neměl by být vyšší než 150 centimetrů) s korunkou. Nesmíme také zapomenout přivázat kmínek k opoře, která zajistí, že poroste rovně.
Nepsaným pravidlem je, že korunku vavřínu bychom měli zastřihávat dvakrát do roka. Při zastřihování si můžeme připravit také řízky na rozmnožování – dáme je zakořenit a už za rok se můžeme těšit z nové rostliny.
- BOBKOVÝ LIST
- TVAROVÁNÍ
- LAURUS KVĚT