zdroj MaxPixel

BYLINKY, KTERÉ SI SNADNO VYPĚSTUJEME

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Práce v bylinkové zahrádce bývá radostí všech zahrádkářů. Pěstování bylinek je zábavné a jednoduché. Nestává se, že bychom jakoukoliv z nich mohli lehce zničit. Nabízíme ty nejjednodušší – jsou to vlastně rostlinky, které rostou samy.

Bylinky, které rostou téměř samy

Mezi ty nejjednodušší patří docela určitě aromatická máta peprná (Mentha piperita), která patří do čeledi hluchavkovitých. Má typicky ochlupenou lodyhou a klasnaté květenství. Daří se jí na mokrých nebo vlhkých místech a pokud se u nás na zahrádce zabydlí, musíme ji hlídat, protože je mnohdy těžké se jí zbavit.
Máta pomáhá nejen s trávícími problémy (onemocnění žaludku, nevolnosti, průjem), ale také při žlučníkových kamenech či bolestech nervů. Podle některých je prý nápomocná i „při zvonění v uších“. Pozor však – není vhodná pro těhotné ženy. A pokud má někdo rád nápoj gin tonic – pak vězme, že máta přidá tu správnou chuť.

Další téměř nezničitelnou velmi odolnou bylinkou je tymián obecný (Thymus vulgaris), té naopak vyhovuje sucho, nepotřebuje žádnou péči, ani zálivku, ani hnojivo… Roste na slunných, sušších a lehčích půdách. Sušené větvičky s listy a květy hojně využíváme v kuchyni. Je vynikajícím kořením do polévek, omáček, nádivek i salátů.
Tymián působí dezinfekčně a protizánětlivě, je účinný proti bakteriím i plísním, ale i proti střevním parazitům. Působí proti průjmům, nadýmání a při zánětech zažívacího traktu. Využívá se při nachlazení, kašli, bolesti v krku…

Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum) neboli šnytlík je notoricky známou oblíbenou odolnou jarní bylinkou, vydrží i bez zimní ochrany a bez ohledu na to, kolikrát jsme ji odřízli. Navíc nám předvádí úžasné květy, které lze využít v suchých vazbách. Dobře se rozrůstá, a proto je vhodné ji každý třetí rok jednoduše rozdělit.
Trávovité listy pažitky obsahují vitamín C, ale i B, A provitamin a důležité minerální látky (jako například vápník, fosfor, draslík, železo…). Známé jsou její protizánětlivé účinky.

K často pěstovaným a nenáročným bylinkám patří

Další bylinkou je tak zvaný citronový balzám známý spíš jako meduňka lékařská (Melissa officinalis), kterou ani nemusíme pěstovat – roste totiž také sama. V zahradě vytváří aromatické kouty a její jemné kvítky lákají hmyz. Svou příjemnou citrónovou vůní příznivě působí na naši psychiku, a proto zastává čestné místo v každé správné bylinkové zahradě.
Pomáhá s nespavostí, uklidňuje a snižuje stres.

Poslední z nabízené pětice bylinek, které se jednoduše pěstují a pomáhají celému tělu je nádherná šalvěj lékařská (Salvia officinalis) – ta vyžaduje propustnou půdu a slunné stanoviště. Na zimu je vhodné chránit ji před mrazem přikrývkou. Její zelenošedé až stříbrošedé listy chutnají nahořcle, využívají se jako koření (přidává se k masu, do omáček, nádivek i k dochucení sýrů).
Šalvěj se také používá díky svým protizánětlivým, antivirotickým či antibakteriálním účinkům. Zabraňuje průjmům, omezuje pocení (hlavně v pubertě či v klimakteriu). Pomáhá při žaludečních, střevních i žlučníkových potížích a nadýmání.