zdroj Pixabay

DUBEN A NAŠE OKRASNÁ ZAHRADA

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Duben přináší rozkvétající cibuloviny a zahrádka připomíná rajskou oázu všech možných barev a vůní. Z okrasných dřevin se radujeme například z nádherné něžné magnólie a sakury, potěší nás náš starý známý „zlatý déšť“ neboli zlatice. Čeká nás hodně práce na okrasné zahradě a my pomalu nevíme, co dřív.

Okrasná zahrada

Duben patří nejen modřencům, narcisům, hyacintům či tulipánům. Záhony i truhlíky září barvami a radostí z nového vegetačního období. A pokud bychom rádi barvu a krásu květů ještě více podpořili, využijeme zálivku z probiotik – více se o ní dozvíme například na https://weiki.bio/intro/. Přidají našim květinám na kráse a v půdě budou ke kořínkům vytrvale uvolňovat potřebný fosfor.

Suché květy cibulovin pravidelně odstraňujeme. Trvalkám seřízneme odumřelé listy, opatrně je okopeme, pohnojíme a zavlažíme. Sazeničky letniček čekají ještě za oknem v truhlíkách. Na záhon vyséváme semínka letniček, anebo také okrasných dýní.
Do poloviny dubna bychom ještě měli dokončit základní řez růží, dopřejeme jim mulč, a aby nasadily více květů a déle nám letos kvetly, i jim dopřejeme probiotickou zálivku.
Okrasnou součástí zahrady je také skalka – pozorně ji prohlédneme a případně uhynulé skalničky nahradíme novými rostlinkami. Pokud založení skalky teprve plánujeme, pak je pro ni právě nyní nejlepší čas.
K okrasné zahradě patří i okrasné dřeviny ať solitérní či jako živý plot – vysazujeme je právě na konci měsíce.

Pokojové rostliny

A duben je také dobou, kdy se pomalu připravujeme na letnění našich oblíbených pokojových rostlin. Samozřejmě se vždy řídíme počasím – venku by mělo být určitě více než 10 °C. Letnění pokojovkám prospívá, vrací jejich listům zdravou zelenou barvu, déšť z nich smývá prach a další nečistoty, rostliny jsou vitálnější a odolnější vůči chorobám i škůdcům.
Díky letnění mnohé dobře kvetou a všechny pak lépe snášejí zimní pobyt doma za okny. Na letnění je zvykáme postupně – vezmeme je ven jen na pár hodin, nedáváme je na přímé slunce, protože by je mohlo spálit.
První čas by mělo být spíše pod mrakem, aby to pro ně nebyl velký šok. Můžeme je postavit na zasklený balkon či do skleníku, ale přes noc je ještě venku nenecháme.

Trávník

Trávník sice ještě nejspíš nevypadá nejlépe, ale do konce měsíce se určitě krásně zazelená. Opatrně ho provzdušníme hráběmi, a ještě můžeme dosít holá místa. Pokud jsme to letos v březnu nestihli – dodáme trávníku hnojivo. A opět můžeme doplnit probiotickou zálivkou, která zajistí rozvětvení kořenového systému… a začneme brousit sekačky na první sečení.