zdroj Pixnio

DUBEN – ROSTLINA MĚSÍCE – MAGNÓLIE

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Jaro už sice podle kalendáře zaklepalo na dveře, ale duben nám jaksepatří předvedl, co myslí tím svým proměnlivým počasím, a vrátil nám zpátky zimní náladu. Ale zvědavé květiny na zahrádce se teď poohlížejí po další nové krásce. Magnólie – rostlina tohoto měsíce nás udivuje všechny bez rozdílu…

Rostlinou měsíce dubna je magnolie

Magnolie patří mezi nejkrásnější okrasné dřeviny. Její nádherné květy v něžných odstínech, které se objevují právě v jarním měsíci dubnu, uchvátí každého pozorovatele. Nabízejí nám barvy od sněhově bílé až po hluboké tóny fialové. Mgnolie kvete ještě před olistěním a pokud je na jaře pěkné jarní počasí bez mrazů, vydrží květy na stromě velmi dlouho, všechna poupata pak rozkvétají postupně. Mrazivé noci jí však dovedou ublížit… proto je důležité vybírat pro šácholan chráněná místa.
Existuje několik druhů magnolií – a všechny jsou díky květům úžasné a nepřehlédnutelné. Prohlédnout si ji můžeme většinou v parcích a větších zahradách. Šácholan nebo také magnolie i magnólie (Magnolia) patří do rodu šácholanovitých a své jméno dostala po francouzském botanikovi P. Magnolovi.

Šácholan je keř či strom

Šácholan je prastarý velký opadavý keř či malý strom s úžasnými květy a jednoduchými listy nahlučenými na koncích větví. Vyvíjel se dřív, než se objevily včely, proto jsou květy uzpůsobeny tak, aby je opilovali brouci. (Předky dnešních magnolií totiž pozorovali už dinosauři.) Dnes jsou šácholany nejvíce rozšířeny v mírném až tropickém pásmu Asie i Ameriky.

Šácholan je dřevina nenáročná

Řez: Magnolie nebo-li šácholan nevyžaduje žádný řez – což znamená, že je na pěstování nenáročný.
Stanoviště: Má ráda slunce, ale přímý sluneční úpal jí nevyhovuje, vhodná je jižní chráněná expozice, vyhovuje jí i polostín.
Půda: Koření mělce. Prosperuje ve výživných, propustných kyselejších půdách.

Jak si magnolii rozmnožit

Rozmnožit ji můžeme na jaře (březen, duben) pomocí vzdušných kořenů, a to přímo na stromě. Stačí dvouletý výhonek, na kterém si uděláme 3 zářezy, ze střední části oddělíme vrchní vrstvu kůry, z níž později vyraší kořínky. Odhalené dřevo obalíme vlhkým mechem a zakryjeme vhodnou fólií, která zajistí vlhkost mechu. Koncem září kryt odstraníme, odřízneme výhonek pod kořínky a zasadíme jej do květináče, po roce pak na jaře vysadíme do půdy na zahradě. Za tři roky může tato nová magnolie začít kvést.