autor Tangopasa

ZNÁMÝ OLEJ TEA TREE A KAJEPUT

In Bylinky, Poradna, Recepty by walsla

Čajovník pochází z Austrálie, kde byl zpočátku chovateli ovcí považován za plevel. Později si však domorodci všimli jeho příznivých léčivých účinků a začali kajeput využívat, a hlavně pěstovat ve velkém. Z něj pak vyrábějí pronikavě vonící Tea Tree olej, který se používá na celém světě k léčení nejrůznějších onemocnění.

Kajeput Melaleuca alternifolia a Tea tree olej

Z listů kajeputu se vyrábí známý olej tea tree, je čirý případně světle zlatý a vyznačuje se svěží čerstvou až pronikavou vůní, připomínající mátu. K jeho výrobě je potřeba velká spousta rostlin. Kajeput melaleuca alternifolia se pěstuje na obrovských plantážích, kde se na 1 hektar vysazuje kolem 30 až 40 000 sazenic. Protože na 10 litrů oleje je potřeba 1 tuna listů (hektarový výnos je asi 150 až 200 kg oleje za rok). Rostliny z plantáží sice také voní, ale nemají tak aromatickou vůni jako stromy divoce rostoucí.

Doma si z našeho pěstovaného kajeputu můžeme také připravit domácí tinkturu nebo případně výluh. Jednoduše naložíme lístky do lihu, jako když vyrábíme domácí tinktury. Ta bude sice slabší než průmyslově vyráběný olej Tea tree, ale přesto účinná. Používat ji můžeme také na popáleniny, akné, nebo na inhalaci či jako kloktadlo. Rozdrcené listy kajeputu se mohou přikládat na drobná poranění.

Známý Tea tree olej – jeho obsahové látky a využití

Kajeput střídavolistý objevila pro Evropany roku 1770 výprava kapitána Cooka. Povšimli si houževnatého stromu, a protože si z něj tehdy skutečně připravili čaj, začali mu říkat tea tree. Vzali listy s sebou do Anglie k prozkoumání a zjistili, že má vynikající antiseptické účinky.
Dalším studium účinků olejíčku Tea tree se objevují stále další a další možnosti jeho využití. Listy kajeputu obsahují olej, který je proslulý svými antibakteriálními a fungicidními (ničící parazitní houby a plísně) vlastnostmi. K obsahovým látkám patří hlavně terpeny (terpeny jsou těkavé vonné látky obsažené v rostlinách).

Čajovníkový strom také obsahuje látky podobné estragonu (hormon ovlivňující ženské tělo – nezbytný v těhotenství). V léčitelství se kajeput používá jako tonikum nervového systému (tonika jsou léčiva nebo rostlinné drogy působící regeneračně a posilují celý organismus).
Pomáhá při chřipce i dalších nemocech respiračního systému, při žaludečních problémech, ale i při bolestech pohybového úsrojí, svalů a kloubů. Využívá se při infekčním onemocnění, křečových žilách i při hemoroidech. Známý je také v kosmetice – povzbuzuje prokrvení a vyhlazuje pokožku, povzbuzuje růst vlasů a zlepšuje poranění i zánětlivé procesy pokožky. Má příznivé účinky i při akné, lupénce či ekzémech.