zdroj Pixabay

MYKORHIZA JE KDYŽ …

In Poradna by walsla

Mykorhiza je vzájemně prospěšné soužití rostlin a půdních hub – je to přirozená součást přírodních ekosystémů. Vytváří přímo pod našima nohama rozsáhlý skrytý systém propojení jednotlivých částí přírody.

Co je vlastně mykorhiza

Jedná se o vzájemné soužití rostlin a symbiotických půdních hub. Toto soužití je přirozenou součástí přírodních ekosystémů. Vytváří rozsáhlý skrytý systém, který si my lidé uvědomujeme třeba jako propojení stromů s myceliem oblíbených hub s krásnými kloboučky (kozáky, křemenáče či hřiby). (Mycelium – česky podhoubí – je shluk vzájemně propletených vláken, charakteristický zejména pro houby a některé bakterie.)
Symbiotické mykorhizní houby jsou starobylou skupinou známou už z období před více než 400 miliony lety – tato archaická skupina také pomohla rostlinám při přechodu z vody na souš.

Jak mykorhiza funguje

Jak již víme, mykorhizní houby v půdě vytvářejí hustou síť vláken, která se napojují na kořeny hostitelských rostlin. A díky tomu získávají tyto rostliny mnohem více živin (např. fosfor) a vody než rostliny bez mykorhizy. A naopak houba získává uhlíkaté látky z fotosyntézy rostlin. Podhoubí mykorhizních hub, které je na kořenovém systému rozvinuté, zvyšuje také stabilitu půdy, zabraňuje její erozi a poutá v půdě uhlík.

Proč bychom ji měli používat

Význam mykorhizy byl dlouhá léta podceňován, ale v poslední době se ukazuje, že 70 až 90 % všech rostlin je mykorhizních. A mykorhiza má skutečně velký vliv na život rostlin. Neboť rostliny, jejichž kořeny prospívají právě ze sítí mykorhizních hub, jsou zdravější a vitálnější. Jejich odolnost vůči patogenům, ale i vůči zasolení či nedostatku vody anebo stresu (například z přesazení) se zvyšuje. (Patogen je biologický činitel, který může zapříčinit onemocnění.)
Optimálně vyživované rostliny mají bohaté květy a velké množství plodů. Dostatek živin a ideální hospodaření s vodou má vliv i na lepší chuťové vlastnosti plodů.

A jaké jsou typy mykorhiz

Nejrozšířenějším typem je arbuskulární mykorhiza, najdeme ji až u 80 % rostlinných druhů (od mechorostů a kapraďorostů, přes rostliny nahosemenné až po krytosemenné).
Ektomykorhiza je druhá nejrozšířenější (cca 3 až 4 % rostlinných druhů), typická je zejména pro lesní dřeviny (z jehličnatých je to například smrk, borovice, jedle, modřín aj., z listnatých třeba dub, buk, lípa, habr, jilm, bříza aj.).
Erikoidní mykorhiza se vyskytuje u zástupců čeledí Ericaceae (u nás jsou to vřesy, vřesovce, borůvky, brusinky, rododendrony či azalky).
Erikoidní rostliny převažují na přirozených stanovištích s nízkým pH půdy a nízkou dostupností živin jako jsou právě rašeliniště či vřesoviště.

Pokud by se chtěl někdo dozvědět ještě něco víc, může se podívat na stránku: https://www.symbiom.cz/mykorhiza nebo třeba https://www.floranazahrade.cz/co-je-mykorhiza/ či https://www.awashop.cz/mykorhiza-c1774/