Romantické pergoly, brány či loubí se spoustou něžných růžových květů stále patří k výrazným okrasným částem zámeckých parků a zahrad. Ale aby se staly popínavé růže efektním dekorativním prvkem, je třeba se jim věnovat, darovat jim svou péči i čas.
Krásné popínavé růže
Růže popínavá (Rosa) je oblíbená rostlina, která pochází z Anglie. Mezi zahrádkáře je oblíbená zejména pro krásné, barevné, načechrané květy a jejich omamnou vůni. Patří mezi rostliny, které dokáží maximálně využít prostor, který jim dáme k dispozici. Svými květy rozzáří starou zeď i obyčejný drátěný či dřevěný plot, moderní pergolu nebo vzrostlý strom.
Jak pečovat o popínavé růže
Při výsadbě hledáme pro popínavé růže místo chráněné před větrem, které směřuje k jihovýchodu či jihozápadu. Zatímco menším rostlinám stín nevadí, ty vzrostné potřebují ke kvetení slunce. Ovšem pozor – na přímé celodenní žhavé sluneční paprsky – ty by ani světlomilným růžím nesvědčily.
Jestliže vysadíme popínavou růži u domu, její vzdálenost od stěny budovy by měla být alespoň 15 cm. Těsná blízkost zdi by jí totiž uškodila, protože v horkých letních dnech by neměla dostatečný přísun čerstvého vzduchu a byla by pak náchylnější k chorobám.
Je třeba dát si záležet i na půdě – pro růže je ideální hlinitopísčitá s dostatečným množstvím humusu a se spodní vrstvou dobře propustnou (případně růži připravíme dobrou drenáž). Půdní reakce by měla být slabě kyselá až neutrální – tedy pH 6 – 7.
Odborníci doporučují pro popínavé růže také mulčování, to nejen udržuje vlhkost půdy, ale také zabrání růstu plevelů.
Růžím dopřáváme vydatnou zálivku – je-li skutečně dostatečná, stačí jednou týdně.
Popínavé růže, které mají méně ohebné pruty, musíme vyvazovat na opěrnou konstrukci. Jinak by výhonky rostly do výšky a květy by se pak tvořily jen na jejich koncích.
V dubnu a pak koncem července popínavé růže přihnojujeme.
Některé druhy vyžadují správný řez. Například popínavá růže ‘Rambler’ je kultivar s dlouhými pružnými výhony, které nevytvářejí trvalou strukturu – proto je třeba v létě provést tzv. udržovací řez: Odřízneme ten z hlavních vrcholů, který narostl jako třetí a také odstraníme všechny postranní odkvetlé výhony. V rámci udržovacích a zmlazovacích řezů krátíme výhony na výšku asi 10 cm nad zemí.
Řez při tom vedeme mírně šikmo asi 5 až 8 mm nad pupenem. Můžeme si také odřezávat květy do vázy – používáme tzv. letní řez: Řežeme 5 až 8 mm nad listem s vyvinutým očkem. Z něho pak může vyrašit nový kvetoucí letorost.
Abychom se preventivně vyhnuli napadení růží škůdci: mšicemi, vysadíme v jejich blízkosti levandule anebo afrikány – ty mšice odpuzují.
- RŮŽE
- BÍLÁ…KRÁSNÁ
- POPÍNAVÁ KRÁSKA