zdroj Pxhere

VYUŽÍVÁME DEŠŤOVOU VODU

In Poradna by walsla

Ceny stočného a vodného jsou čím dál vyšší. Vodou neplýtváme samozřejmě z ekologických důvodů, ale nyní jsme nuceni šetřit i kvůli zvyšujícím se výdajům. A přitom přirozený déšť by mohl naše potřeby vody zcela a jednoduše uspokojit.

Využití srážek

Protože se celkové zásoby vody na naší planetě stále snižují, je třeba šetřit i s tím, co nám zdarma padá z nebe. Lidé se začali snažit o využití dešťové vody.
Využívání dešťových srážek na zahrádkách znamená samozřejmě i nutné (a docela určitě také nezanedbatelné) vstupní nálady. V poslední době se hledají a řeší možnosti sbírat dešťovou vodu i do velkých zásobníků, které pak mají zajistit její využití i na běžný provoz v domácnosti. Ale pozor – nelze ji však využívat k vaření či k osobní hygieně.

Jak si sami uděláme zásoby dešťové vody

Pro nás milovníky zahrádek a pěstitele nejrůznějších rostlin se dešťová voda stává vždy velkým bohatstvím. Zásobníky této vody můžeme naplánovat podle možností, které máme k dispozici. Mohou být podzemní či nadzemní, důležitý je také sklon a velikost plochy naší střechy. Pro jímání dešťových srážek jsou nejvhodnější střechy z pálených či břidlicových tašek, z nichž voda dobře stéká. Nevhodný (ze zdravotního hlediska) je střecha eternitová nebo plechová – takovou vodu bychom neměli používat dokonce ani na zalévání.

Podle množství srážek v naší oblasti a velikosti střechy můžeme vypočítat, jak velký zásobník by byl v našich podmínkách optimální. Protože i dešťová voda má životnost omezenou a mohla by se dlouhým skladováním kazit, není tedy vhodný příliš velký zásobník. Na druhou stranu však počítáme i s tím, že u příliš malého zásobníku odtéká přebytečná voda zbytečně do kanalizace.

Nejčastěji používané zásobníky

Nejjednodušší a také nejčastěji používanou nádrží na dešťovou vodu jsou na našich zahradách sudy, vany a další nádoby. Mohou být z betonu či polyetylénu… zahrádkáři si je většinou zdobí dřevěným obložením i jinou povrchovou úpravou, barvami…aby se dobře začlenily do stylu zahrádky.
Aby do nich nepadalo listí, hmyz, pyl či se tu pak nemnožili komáři, zakrýváme je jemnou sítí, která tyto nečistoty může zachytit. Určitě mnohem vhodnější variantou jsou zásobníky uzavřené, opatřené vývodem s kohoutkem. Voda v nich zůstává čistá a stačí jen kohoutkem otočit, napustit si ji do konve, případně napojit hadici…
(zdroj Dům a zahrada)