Kromě vlhkosti a bohaté půdy toho máta víc ani nepotřebuje. Jedinou potřebnou péčí bude zajistit, abychom rostlinu “udrželi na uzdě” a dávali pozor na její přerůstání. Jinak by se mohlo stát, že se tato aromatická rostlina rozroste a stane se pánem na naší zahrádce. Je považovaná za rostlinu velmi energicky se rozšiřující po svém okolí…
Výsadba máty
Bez máty si nedovedeme zahrádku ani představit. Máta (Mentha) má ráda polostín, na plném slunci bychom ji museli často zalévat. Je to rostlina „invazivní“ (Invazivní = masivně se šířící.), proto jí musíme přesně určit místo, kde smí růst. Pěstovat ji můžeme třeba ve velkých nádobách, které zasadíme do země (s okrajem nad půdou), čímž zabráníme jejímu šíření.
Půda pro mátu by měla být bohatá na živiny s mírně kyselým pH (6,5 až7,0). Máme-i půdu chudší, obohatíme ji organickým hnojivem.
Sazenice vysadíme nejlépe na jaře (ale máta je odolná, proto je možné vysazovat ji i později) do připravených jamek (hloubka asi 5 cm) – jestliže vysazujeme více rostlinek, pak dodržujeme vzdálenost min. 2 metry od sebe. Je možné pěstovat ji také ze semene.
Pokud si chceme mátu rozmnožit, odebereme řízek ze zdravé rostliny, odstraníme spodní listy a zapíchneme do půdy nebo do sklenice s vodou. Jinak se také množí podzimním dělením trsů.
Máta má ráda vodu, ale nedaří se jí v rozmáčené půdě. V suchých horkých dnech jí dostatečně zaléváme.
Sběr bylinky
Trhání, prořezávání během vegetačního období… to mátě vyhovuje, stimuluje se tak nový listový růst.
Koncem léta rostliny seřízneme těsně nad úrovdň půdy a pohnojíme (hnojivo s vysokým obsahem dusíku) – máta znovu odroste a na podzim můžeme opět sklízet.
Využití máty nejen v léčitelství
Nejznámějším druhem máty je máta peprná (Menta piperita) – je jednou z nejvíce využívaných léčivých rostlin a nejstarší důkazy o jejím využívání pocházejí už ze starověkého Egypta.
Máta má silnou kořeněnou chuť, používá se hlavně čerstvá nať v horkém čaji – stačí zalít několik větviček vodou.
Známý „marocký mátový čaj“ je máta přidaná do černého čaje během procesu vaření.
Mátu peprnou můžeme používat při výrobě domácího mátového likéru a mátového sirupu, případně ke konzervaci v cukru. Nejlépe se hodí do sladkých jídel a je skutečně nemožné představit si bez máty osvěžující mojito.
Máta, která nám zbude, uchováme na pozdější časy… její listy usušíme a můžeme pak používat třeba na čaj.
Olej z máty peprné uklidňuje při nevolnosti, zmírňuje bolesti hlavy, dokáže vyčistit ucpané dutiny a pomáhá v boji proti infekci.