zdroj Pixabay

ČERNÝ BEZ – DŘEVINA MĚSÍCE ČERVNA

In Bylinky, Poradna, Recepty by walsla

Kromě mnoha krásných květin nás příroda každý rok překvapuje krásou kvetoucích keřů a okrasných dřevin. V červnu se můžeme těšit na rozkvetlé pustoryly, mochny nebo zpododěr čili latnatec. Jako determinační dřeviny měsíce června se uvádí černý bez a také zimolez.

Dřevinou měsíce června je bez

Chebzí, pukač na Moravě, v Čechách bez a může být černý,bílý,smradlavý, divoký i psí. Bílé květenství jsou unámé jako bezinky, chebzinky, kozinky, smradinky
Černý bez (Sambucus nigra) je listnatý keř se širokým využitím jak v léčitelství, tak i ve farmacii a také v potravinářství. Bez černý roste především na vlhčích místech, najdeme ho na loukách, polích, v lesích, ale i ve městech.
Od července kvete bílými až bíložlutými květy, které se stávají předmětem sběru. Připravuje se z nich sirup, domácí limonády nebo se celé květenství obaluje a smaží → kosmatice. Sbíráme ale nejen květy, ale také mladé lístečky a bobule, které dozrávají až v září. Nesmíme je však konzumovat bez tepelné úpravy, protože obsahují sambunigrin. Teprve varem se tato toxická látka znehodnotí. (Sambunigrin je kyanogenní glykosid, který je produkován v černém bezu.)

Kosmatice – na bezu si pochutnáme

Bílé květy bezu černého nedáváme do vázy, ale připravujeme z nich alespoň jednou za rok sladkou pochoutku nebo je jíme třeba s bramborovou kaší.
Smaženému květenství černého bezu se říká kosmatice.
Co budeme potřebovat: asi 30 květů černého bezu, 2 žloutky, trochu rumu, 2 bílky, 60 g hladké mouky, 100-150 ml mléka a olej na smažení
Jak na to
Květy jsou jemné, neumýváme je, jen vytřepeme ukrytý hmyz a zastřihneme stonky tak, abychom za ně mohli držet celé okvětí.
Z bílků ušleháme sníh, zašleháme žloutky a rum, nakonec vmícháme mouku. Mlékem těstíčko naředíme (mělo by mít konzistenci husté smetany). Pak uchopíme okvětí za stopku a namočíme do připravené směsi. Krátce osmažíme ponořené v dobře rozehřátém oleji, postačí 20 až 30 sekund – to už stačí okvětí zezlátnout. Usmažený květ neobracíme, ale hned jej vyjmeme na talíř s připravenou  papírovou utěrkou, aby odsála přebytečný tuk.
Kosmatice podáváme jako řízek (s bramborem a třeba okurkovým salátem) nebo je posypeme moučkovým cukrem.