Pěstovali ho na každé venkovské zahrádce: krásný barevný hvozdík. S oblibou se používaly do květinových aranžmá a vázaných kytic, k tomu lákaly jeho pevné stonky i dlouhotrvající květenství. Všechny druhy hvozdíku se od sebe liší velikostí, barvou i použitím, ale všechny dohromady nás vždy uchvátí svou jemnou krásou se vzpomínkovým nostalgickým nádechem.
Hvozděnka, hvozdík anebo hřebíček zahradní
Hvozdík (Dianthus) je známá bylina z čeledi hvozdíkovitých se zajímavými lidovými názvy: hvozděnka, kartouzek, klíneček, hvozdík karafiát, kariofilát, hřebíček zahradní, slzičky… Botanický název pochází z řeckého Dios – anthos (květ boha Dia) a staří Řekové mu říkali „božská květina“. Ve středověku se stal symbolem pro P. Marii – jak stále připomíná jeden z lidových názvů planě rostoucího hvozdíku: slzičky Panny Marie.
Rod hvozdík je velice heterogenní, obsahuje okolo 320 druhů. Jsou to jak trvalky, tak i letničky či dvouletky a všechny spojuje jejich něžná krása. (Heterogenní = mající nestejnorodé složení, různorodý, různotvárný – opak je homogenní).
Jejich jednoduché stonky jsou lesklé (jednoduché i rozvětvené, holé i ochlupené). Některé hvozdíky vytvářejí husté pokryvné koberce, z nichž vyrůstají stonky s květy a mohou být až 90 cm vysoké. Má úzké kopinaté listy a zajímavé květy v barvě bílé, růžové až purpurové, někdy i žíhané – některé květy (například hvozdík zahradní) příjemně voní.
Hvozdíky preferují plné slunce a mírné klimatické podmínky. Jejich domovem je Evropa, Severní Amerika, také Asie a Jižní Afrika (jeden druh dokonce roste v arktickém pásmu Ameriky). Nacházíme je především na slunných sušších mezích a skalách.
Plané hvozdíky naší přírody
Volně v přírodě se na suchých slunných loukách můžeme setkat s hvozdíkem kartouzkem (Dianthus carthusianorum). Patří mezi ohrožené druhy, proto ho nesmíme trhat ani vyrývat. Volně se ještě vyskytuje h. moravský (D. moravicus) a h. písečný (D. arenarius).
Hvozdíky na zahrádce
Na zahrádce můžeme pěstovat jakýkoliv druh hvozdíku, podle toho, kam jej chceme umístit.
Pěstování je snadné a většina druhů se hodí i pro úplné začátečníky. Hvozdíky milují slunné stanoviště a nezamokřenou vápenitou půdu.
Je to rostlina vcelku odolná, jen u vyšších druhů se může občas objevit padlí či plíseň šedá; rozvoj plísní (hlavně při dlouhodobém vlhkém počasí).
- DIANTHUS BARBATUS
- HVOZDÍK
- VYTRVALÝ HVOZDÍK