Hvozdíky pěstujeme jako letničky, dvouletky anebo trvalky – většinou jako květiny k řezu, ale také jako hrnkové, skalničkové či na záhonu pro krásu i příjemnou vůni květů.
Hvozdík na skalce
Nízké druhy jsou oblíbené skalničky, kde se mohou kombinovat různě barevné i různě olistěné druhy. Určitě se nám zalíbí hvozdík alpský (D. alpinus), h. sivý (D. gratianopolitanus), h. péřitý (D. plumaris), h. japonský (D. japonicus), nebo třeba h. kropenatý (D. deltoides) či žlutý h. Knappův (D. Knappii). Jsou však choulostivější a naše zima se jim moc nelíbí, proto při výsadbě nezapomínáme na drenáž, rostliny můžeme také obsypat štěrkem, který odvádí vodu. Ale pozor – jako zimní ochranu nesmíme používat listí.
Skalkové hvozdíky můžeme snadno množit dělením trsů (na jaře či začátkem podzimu).
Letničkové druhy
Jako letnička se u nás pěstuje nižší hvozdík čínský (D. chinensis), který nabízí širokou škálu barev. Kvete bohatě a téměř nepřetržitě. Je vhodný na obruby, do nádob a skvěle se vyjímá v popředí smíšených letničkových záhonů.
Před výsadbou na stanoviště jej však musíme předpěstovat – semena se vysévají do truhlíků za oknem již v březnu, dát je můžeme i do skleníku nebo pařeniště, ale na stanoviště je vysázíme až po ledových mužících v polovině května. Po výsadbě je dostatečně zaléváme a odplevelujeme, pak vytvoří hustý porost a likvidace plevelů už téměř nepotřebují.
Hvozdík či karafiát Chabaudův (Dianthus caryophyllus) je letničkou se vzpřímeným růstem (raději mu pořídíme oporu) a ideálně se tedy hodí k řezu. Květy vydrží ve váze klidně i 3 týdny. Jeho semena vyséváme nejlépe už v únoru.
Hvozdíky – dvouletky
Zamilujeme se i dvouletek. K oblíbeným patří pestrý hvozdík bradatý (D. barbatus), který dorůstá do výšky 30 až 50 centimetrů, a proto se také báječně hodí k řezu. Koupit si můžeme směs barev nebo jednotlivé barvy zvlášť . A protože tvoří velké množství semen, snadno se sám rozmnožuje samovýsevem, a tak se udržuje dál na záhonu – musíme však počítat s tím, že v dalších letech už kvete o něco méně a jeho květy jsou menší.
Dvouleté hvozdíky si předpěstujeme nejlépe v červnu a červenci výsev musíme větrat a dostatečně zalévat. Sadbu přepichujeme do sadbovačů nebo ji rovnou vysadíme na zvolené stanoviště.
Zimu přečkají hvozdíky bez problémů. Pokud však očekáváme silnější mrazy, přikryjeme raději mladé rostlinky větvičkami chvojí. Pokvetou druhým rokem v červnu a červenci.