Růže jsou jedny z nejstarších pěstovaných květin, v současné době je jich známo více než tisíc nejrůznějších kultivarů. Některé druhy upoutávají krásně zbarvenými květy, jiné zase bohatostí kvetení, vůněmi, způsobem růstu, květenstvím… A pokud se o ně budeme dobře starat, budou nám dělat radost dlouho, protože pokvetou až do prvních mrazů.
Růže je známá už z třetihor
Růže (Rosa), dřevina patřící do čeledi růžovitých se nachází na severní polokouli, nejvíce v oblasti mírného pásu Eurasie. Jedná se většinou o opadavé keře různého vzrůstu – některé vytvářejí pruty či oblouky, jiné rostou jako liány, nebo jsou plazivé. V přírodě rostou na světlých sušších místech, na okrajích lesů, v křovinách, na mezích…
Nejstarší fosilní (zkamenělé) doklady o existenci růží pocházejí už z období raných třetihor (je označení pro geologické období Země – před 66 miliony let).
Růže byly a jsou mimořádně oblíbené a obvykle také dlouhověké, různě velké dřeviny, které jsou ozdobou moderní i venkovské zahrady. Pěstovat je ale můžeme i na balkonech a terasách ve vegetačních nádobách.
V zahradnických obchodech si lze pořídit stále atraktivnější kultivary, zaujmou nás velikostí i plností květů…a mnohé z nich ještě navíc nádherně voní. A je si skutečně z čeho vybírat.
Výsadba
Pořídíme-li si růže s kořenovým balem, můžeme je vysazovat během celé sezóny, dokonce i když kvetou. Růže bez kořenového balu jsou sice levnější, ale je důležité při koupi zkontrolovat, jsou-li kořeny zdravé a silné.
Vysazujeme je nejlépe na podzim: od října do listopadu. Jaro je zase nejvhodnějším obdobím pro výsadbu růží na kmínku.
Výsadbovou jámu si připravíme předem (měla by být dostatečně hluboká a široká, alespoň 40 cm) a na dno dáme trochu písku jako drenáž. Růže před výsadbou dobře zalijeme (ty bez balu namočíme cca na 2 hodiny do vody). Zasadíme ji tak hluboko, jak byla dosud pěstována, (místo očkování musí být těsně pod povrchem půdy.)
Kam vysadit růže
Z této početné čeledí (Rosaceae) si můžeme skutečně vybírat druh a také místo, kam jej pak vysadit – například: samostatně na záhon anebo na záhon spolu s trvalkami zakomponovat je můžeme i do skupin s jinými dřevinami (hlavně růže stromkové), usadit je k pergolám, altánům nebo plotům (především ty popínavé), anebo na nejisté svahy či ke schůdkům (půdopokryvné), ale také do skalek nebo do nádob (miniaturní), do přírodně laděných kompozic či volně rostoucích živých plotů (druhy botanické a sadové).
Co se hodí k růžím
Růže se výborně kombinují s jinými okrasnými rostlinami. Mohou skvěle sousedit a doplňovat se s trvalkami i cibulovinami, dřevinami i letničkami.
Vhodné trvalkové sousedství je např. se šantou (Nepeta), šalvějí (Salvia nemorosa), kontryhel (Alchemilla mollis), zvonkem (Campanula percifolia), řebříček (Achillea ptarmica), dlužicha (Heuchera sanguiea)…
Z cibulovin to mohou být okrasné česneky (Allium).
Nebo třeba okrasné dřeviny: levandule (Lavandula angustifolia), tavolník (Spiraea bumalda), plamínek (Clematis Jackmanii)…
A zajímavé jsou i sousední letničky: černuška (Nigela damascena), slézovec (Lavatera trimestris), laskavec (Amaranthus caudatus)…