autor Neil

MODRÝ KRASAVEC LATNATEC

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Exoticky působící dekorativní keř latnatec patří sice k rostlinám choulostivějším, ale stane se neobvyklou a nádherně modrou ozdobou naší zahrádky, pokud mu vybereme správné stanoviště, poskytneme co nejlepší péči a postaráme se o přezimování. Některé jeho kultivary nejsou totiž příliš otužilé…

Okrasná dřevina latnatec

Latnatec (Ceanothus) je opadavý nebo i stálezelený keř (výjimečně i nízké stromy), patří do čeledi řešetlákovitých. Jeho starší název zpododěr se neujal.
Patří bezesporu k nejkrásnější modře kvetoucím keřům. Roste poměrně rychle a v krátké době dokáže vytvořit hustý porost, jeho větvičky se rozrůstají do stran a jsou spíše svěšené. Tenké tmavě zelené listy jsou jednoduché, tenké nebo kožovité. Kvete koncem jara blankytně modrými hrozny či laty drobných květů.

Přirozeně se vyskytuje výhradně v Severní a Střední Americe a v Mexiku; čítá asi 55 druhů. Nejčastěji rostou v suchých lesích, na různých typech půd, většinou v oblastech se suchými horkými léty a vlhkými zimami. V České republice jsou pěstovány poměrně zřídka, jedná se o 4 druhy (a několik kříženců).

Pěstování modrého krasavce

Exoticky působící latnatec patří k choulostivějším rostlinám. Ty nejkrásnější a bohatě kvetoucí jsou většinou teplomilné a do našich podmínek málo vhodné. Přesto můžeme odolnější druh vyzkoušet.
Pěkně nám poroste zejména na slunném, chráněném stanovišti (daří se mu hlavně ve vinohradnických oblastech). V polostínu hůř kvete.
Aby latnatec dobře rostl, potřebuje odvodněnou, ale nevysychavou lehčí humózní a spíše suchou půdu bohatou na živiny.
V létě uvítá přihnojení s vyšším obsahem draslíku a fosforu.
Před zimou mu poskytneme ochranu – kořeny dobře zamulčujeme silnou vrstvou trávy. Pokud napadne sníh, je latnatec chráněn dostatečně. Očekáváme-li velké mrazy bez sněhové přikrývky, ještě jej přikryjeme chvojím nebo bílou netkanou textilií. Zimní ochranu je však třeba včas odstranit, aby rostlina zcela neodvykla slunci – to by ji později mohlo spálit listy.
V našich podmínkách latnatec omrzá až k zemí, ale později znovu od země odrazí (a kvete bohatě na jednoletých výhonech).
Kultivarům méně otužilým, se bude lépe dařit ve větší vegetační nádobě, ve níž ho na zimu přesuneme do teplejšího zimoviště – do chladné a bezmrazé světlé místnosti.
Na jaře je vhodné seříznutí, aby dřevina bohatě obrazila.
Množí se mladými jarními řízky, je možné také roubování na podnož, v červnu zkusíme hřížení a kopčení.