Hořcový stromek pěstovaný v pěkné nádobě patří k oblíbeným rostlinám, které nabízejí různé katalogy. Možná jsme se do něj zamilovali u přátel či na výstavě a zatoužili mít jej také. Není nic jednoduššího… a pokud jej v zahradnictví nenajdeme, můžeme si ho objednat v e-shopu na internetu.
Hořcový stromek z Jižní Ameriky
Hořcový stromek (Lycianthes rantonnetii, syn. Solanum rantonnetii) je stálezelený keř dorůstající do výšky a šířky i přes 1,5 metru. Prodává se také pod méně vžitým názvem lilek modrý či lilek Rantonnetův. (Jméno dostal podle francouzského zahradníka B. V. Rantonneta, žil v 19. století).
Popravdě s hořcem nemá tato rostlina kromě barvy květů nic společného. Zato je ale blízkým příbuzným lilkovitých rostlin (brambory, lilky, rajčata…). Jeho domovinou jsou subtropické oblasti Jižní Ameriky (hlavně Argentina a Paraguay).
Kvete od léta až do příchodu mrazů jasně modrofialovými květy s výrazným žlutým okem; z nich se pak vytvoří červené bobule.
Ačkoli souvisí s potravinářskými rostlinami, všechny části hořcového stromku jsou považovány pro člověka za toxické.
Co od nás bude hořcový stromek požadovat
Protože je to skutečně krásná líbivá rostlina, můžeme se s ní setkat poměrně často.
V mírných nebo přímořských oblastech může být mrazuvzdorný – což se však nedá potvrdit v našich podmínkách. Mrazy totiž nesnáší.
Přezimování: U nás je alternativně pěstován v nádobě, před mrazy ho chráníme: na zimu přenést do bezmrazého prostoru.
Letnění: Ven jej dáváme až v polovině května – tedy po tzv. ledových mužích. Někteří pěstitelé hořcový stromek v letním období vysazují přímo do záhonů, nebo je zapouštějí do záhonu i s květináčem. Tím se také zjednoduší přísun vláhy.
Hořcový stromek je možné pěstovat jako keř, ale nejčastěji se pěstuje ve formě stromku s kulovitou korunou. Modrý „bramborový“ keř vyžaduje chráněné stanoviště na plném slunci. Velmi dobře se jim daří také na místech s východní orientací. Rostlina preferuje organicky bohatou půdu, která by měla být neustále vlhká, ale také dobře odvodněná.
Letní péče: V létě má stejné nároky jako ostatní balkonové květiny – to znamená pravidelnou zálivku a hnojení.
Kvete celé léto – nejvíce květů se obvykle objevuje v srpnu a v září. Odkvetlá květenství pravidelně odstraňujeme i s kousky větviček. Stromek se díky tomu zahustí a bohatěji kvete.
Přesazování je ideální na jaře. Nádoba, ve které stromek pěstujeme, by měla odpovídat jeho velikosti, ale také by měla mít dostatečnou stabilitu. Rostlinu dáme do květináče s větším průměrem (asi o 2 až 3 cm).
Hořcový stromek rychle přirůstá, a tak si jej poměrně snadno můžeme zaštipováním vytvarovat do potřebné velikosti.
Z proutku jednoduše vypěstujeme stromek
Hořcový stromek kvete na nových mladých výhoncích. Jestliže necháme růst více výhonů, získáme krásný keřík.
Toužíme-li však po formě stromku, necháme růst (do požadované výšky) pouze jeden rovný výhon. Teprve po dosažení této výšky vršek zaštípneme. Rostlina se začne velmi rychle větvit. A pak přichází vhodný čas na tvarování koruny podle našich vlastních představ. Optimální doba pro její tvarování je jaro, tedy v době přesazování.
Později odstraňujeme pouze nevhodné výhony.
- ENZIANSTRAUCH
- KVĚTY A LISTY LYCIANTHES
- SOLANO DE FLOR AZUL