zdroj Pixabay

OKRASNÁ, LÉČIVÁ A CHUTNÁ LICHOŘEŘIŠNICE

In Bylinky, Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Něžná lichořeřišnice patří k populárním rostlinám, které nás těší po celé léto až do září svými květy v zářivých teplých barvách od žluté přes oranžovou k sytě červené. Její jemné zelené listy doplňují barevnost na záhonech, v nádobách i v zeleninových salátech. Dodávají jim zajímavou chuť i barvu a také léčivou sílu.

Lichořeřišnice nebo také kapucínka

Lichořeřišnice větší nebo také tajemně kapucínka (Tropaeolum majus) je křehká popínavá rostlina. Můžeme ji pěstovat nejen na zahradě, kde na záhonech odpuzuje mšice, ale i na balkóně, který rozveselí v truhlíkách či v závěsných nádobách…

Jsou to většinou dužnaté byliny (některé z nich jsou i vytrvalé). Plazivé lodyhy mohou být až 5 metrů dlouhé, když šplhají po okolních rostlinách či oporách, ovíjejí je až 20 cm dlouhými řapíky listů. Křehké zelené listy jsou okrouhlé jednoduché. Na dlouhých stopkách vyrůstají jednotlivé souměrné květy, jsou oboupohlavné s nápadně zbarveným kalichem – mívají barvu žlutou, oranžovou, červenou až fialovou nebo také smíšenou.
Kvete od června až do září. Když jsou květy opyleny, vyvine se svraštělá tobolka se semeny. Celá rostlina je poživatelná a velmi chutná – využívat lze květy, listy i semena (čerstvá i sušená).
Její domovinou jsou severní tropické oblasti Jižní Ameriky, ale postupně se rozšířila do Severní Ameriky, do Evropy i Austrálie, na Nový Zéland, i do Afriky a Asie. Ale s oblibou se po staletí pěstuje i u nás.

Léčivé látky a užití

Kapucínka je něžná krásná rostlina, a její listy mají nejen zajímavou chuť, ale i léčivou sílu – ochutí a ozdobí salát, pomohou i vyléčit nachlazení. Je to rostlina obsahující celou škálu látek s antibakteriálním a insekticidním účinkem.
Ve své domovině byla využívány již před staletími – domorodci ji používali hlavně čerstvou (kdy má největší sílu) ve formě obkladu: zevně ji přikládali na nejrůznější rány a poranění.
V lidovém léčitelství se používá k léčbě močového ústrojí (ledviny, močové cesty), léčbě dýchacích cest i k léčení defektů kůže. Jako přírodní antibiotikum pomáhá i proti salmonele, streptokoku či zlatému stafylokoku.
Je úspěšná v boji proti lupům, podporuje růst vlasů, brání jejich vypadávání – stačí si oplachovat pokožku hlavy odvarem z lichořeřišnice.

Využití v kuchyni

Květy jsou oblíbené jako velmi chutná a netradiční ozdoba mnoha pokrmů. Také podporují chuť k jídlu. Stejně jako mladé listy, tak i poupata, květy, mladé výhonky a plody mají příjemnou kořenitou chuť (připomínající ředkvičku či řeřichu setou (Lepidium sativum).
Pupeny a nezralá semena se nakládají do kyselého nálevu jako kapary. Celou rostlinu lze odšťavňovat – smoothie z lichořeřišnice je vynikající.

Příště: Jak ji pěstovat a jak si připravit léčivou tinkturu…