autor Régine Fabri

ZMIJOVEC – OKRASNÝ SMRAĎOCH

In Okrasná zahrada, Poradna by walsla

Zmijovec je nádherná fascinující pokojová rostlina, přesto se někomu nelíbí a připadá mu ošklivý. Láká nás svým vzhledem i zvláštností: její květ totiž dost nepříjemně zapáchá. Trochu připomíná pach zkaženého masa.

Zmijovec z deštných pralesů

Zmijovec nebo také arónova hůl (Amorpophallus) je teplomilná rostlina pocházející v tropických deštných pralesů Asie. Rozšířen je i v tropických oblastech Afriky a Austrálie a nejčastěji roste na slunných okrajích lesů.
Zmijovec vyrůstá z podzemní hlízy, která slouží jako zásobárna látek důležitých pro růst květenství. Z hlízy napřed vyroste jen část listu a mohutné květenství, které je zabaleno do ochranného toulce (a nepříjemně zapáchá). Teprve když uvadne a opadne, vyroste celý list do své plné velikosti – ten však po určité době zasychá a celá rostlina přechází do vegetačního klidu. Období růstu trvá 6 až 12 měsíců, klidové období  začíná, když rostlině uschnou její listy (trvá 3 až 7 měsíců).

Neobvyklé ale zajímavé květenství

Pokud nemá hlíza dostatek živin, objeví se jen list a květ nevyroste. Rostlina začíná kvést většinou krátce před obdobím dešťů a kvetení trvá po několik týdnů. Vrchol listu bývá ohrnutý a vytváří pro květní palici kalich (manžetu). Květenství u nejmohutnějšího druhu (zmijovec titánskýAmorphophallus titanum) bývá vysoké 1 a půl metru (ale naměřili mu i výšku téměř 3 metry). Ale jednotlivé kvítky na květní palici jsou maličké.
List je často až 5 metrů dlouhý a 7 metrů široký. (Hlíza může vážit až 75 kg.) Jeho opakem jsou zmijovci, které měří jen 10 až 20 cm. Po odkvětu postupně dozrají bobulové plody.

Zmijovec jako pokojová rostlina

Zmijovec je zajímavá, i když poněkud netradiční pokojová rostlina. Ale i tady střídá rostlina období, kdy prochází vegetačním klidem a následuje růst květu a listů. I u nás po rozkvětu zmijovec nepříjemně zapáchá (aroma trvá cca tři dny).
Tento koloběh se stále opakuje, rostlina velmi rychle přirůstá a každý rok je zmijovec o něco větší. Pokud má dobré podmínky, rozkvétá každý rok. Hlíza se postupně zvětšuje a také vytváří dceřiny hlízy, kterými se zmijovec jednoduše rozmnožuje.
Své listy má rozvětvené do tvaru deštníku, navíc je zdobí mramorovaný dekor. Květ má fialově zelenou až hnědou barvu.

Jak zmijovec pěstovat?

Pěstování zmijovců není náročné. V předjaří si seženeme hlízy – v zahradnických obchodech nebo od přátel. Můžeme jej pěstovat doma i venku.
Stanoviště mu vybíráme vždy dobře chráněné (s orientací spíše na sever). Nevystavujeme je však přímému slunci – mají rády polostín i stín. Nejlépe se jim daří při teplotě od 20 do 25 °C (vedra špatně snášejí).
Letnění – během léta můžeme pěstovat zmijovce i venku na terase či v záhoně. Přesouváme jej, jakmile už nehrozí ani květnové mrazíky. Hlízu vsadíme do běžného zahradnického substrátu. Zálivka mu vyhovuje průměrná. Přihnojování je možné běžnými hnojivy pro pokojové rostliny.
Zanedlouho se zmijovec promění v krásnou neobyčejnou palmu, která vydrží přes celé léto – na podzim uvadá a zatahuje zpět do hlízy, ta je stářím větší a houževnatější. Pak uschnou listy a rostlina odpočívá.