zdroj Publicdomainpictures

ADVENTNÍ PŮST A TRADICE

In Poradna, Recepty by walsla

Naši předkové poctivě dodržovali tradice nejen o Vánocích, řídili se přírodními zákony, vedli klidnější život než my. Stresové situace nás stojí více úsilí, než se na první pohled může zdát. Prožijme letošní advent beze shonu i my. Čekají nás krásné procházky vánočně vyzdobeným městem nebo cesty zimní přírodou. Věnujme se spolu s dětmi přípravám na krásné svátky společně. A co kdybychom letos zkusili i půst.

Advent a půst

Lidé se dříve postili dvakrát ročně – vycházelo to vlastně z rytmu přírody. A časem půstu byla i doba adventní. Naši předkové jedli mnohem zdravěji, v této době šetřili potravinami, které se jim pak hodily na obohacení vánočního stolu. Žili přirozeněji, mnohem více v souladu s přírodou, než jak to dnes zvládáme my. Na podzim se slavila úroda (dožínky, vinobraní aj.) a pak bylo třeba dobře rozdělit zásoby, aby všichni přežili podzim a zimu.
Je prokázáno, že půst (kromě ozdravných procesů v těle) výrazně zlepšuje koncentraci na vlastní myšlenky. Během adventu se zklidníme, můžeme si pak dát do pořádku své svědomí i vztahy k ostatním lidem.

Co tedy můžeme jíst v době půstu?

Pokud nechceme docela držet půst, můžeme si náš jídelníček třeba jednoduše upravit: snížíme konzumaci masa, oleje, pečiva, cukru a alkoholu…pochutnáváme si na zelenině a ovoci.
Vydržíme do štědrovečerní večeře, tehdy adventní půst končí.

Co můžeme jíst? Tak například vařené obiloviny (rýže, pohanka, jáhly, špalda, žito, kroupy, kuskus…), luštěniny (cizrna, čočka, hrách, fazole, mungo…), zelenina upravená tepelně nebo kvašená (cibule, pórek, kadeřávek, zelí, červená řepa, kapusta, květák, brokolice, mrkev, celer, petržel…).

Půst anebo úprava jídelníčku

Pokud víme, že nezvládneme opravdový půst, zkusíme konzumaci jídla alespoň omezit.
Je však třeba dodržovat přitom základní pravidla:

1) nesmíme hladovět – důležité je jíst hodnotná jídla pravidelně, ideálně častěji a v menším množství
2) je třeba zajistit si dostatečný pitný režim – část mohou tvořit zeleninové a ovocné šťávy
3) zařadíme více zdrojů rostlinných bílkovin – ideálně jsou to luštěniny, různé druhy obilovin, semena, ořechy
4) omezíme konzumaci masa a zejména masných výrobků či polotovarů
5) vyloučíme konzumaci alkoholu
6) zvýšíme konzumaci ovoce a zeleniny, vč. fermentované, která má plno vitaminů
7) nezapomeneme ani na procházky a sportovní aktivity
Náš „půst“ zakončíme pohoštěním u vánoční tabule a klasickým vánočním menu… a doplníme jej procházky městem i zimní přírodou, setkání s rodinou a přáteli…

Zapečené ječné kroupy se zelím a pohankou

Co budeme potřebovat: 2 hrnky ječných krup, 1 hrnek pohanky, 2 hrnky domácího kysaného zelí, tuk na vymazání pekáčku (přepuštěné máslo, ghí, olivový olej), sůl a koření podle chuti (kmín, pískavice, cayennský pepř, dobromysl nebo majoránka)
Jak na to
Ječné kroupy a pohanku namočíme a uvaříme. Pak k nim přimícháme zelí, které jsme zbavili vody, dochutíme, dobře promícháme a vložíme do zapékací nádoby – tu jsme si předem vymastili. Recept můžeme vylepšit ještě dobrým uzeným sýrem či brynzou (nastrouhat nebo nadrolit na hotové jídlo.)
Tento staročeský pokrm je dobrý, vhodný zejména v zimě, navíc výborně čistí střeva a krev.